Všechno, co jste chtěli vědět o českém seriálu, a báli jste se zeptat

Praha - Lexikon původní české seriálové tvorby s názvem Seriály od A do Z je prvním lexikonem svého druhu. Zahrnuje dvě stě třicet pět původních českých seriálů natočených za půlstoletí televizní seriálové tvorby od roku 1959 až do současnosti. Kniha z pera zkušeného novináře a scenáristy Jiřího Moce přináší kromě ucelených faktografických údajů i osobní autorovo hodnocení, postřehy a zajímavosti o fenoménu, jakým původní český seriál nepochybně je. Je doplněna černobílými i barevnými fotografiemi. Publikace vyšla v Edici ČT.

Mnoho z fotografií jsou doposud nepublikované snímky získané často ze soukromých archivů tvůrců nebo herců. Kniha je neocenitelnou pomůckou pro všechny, kteří se seriálovou tvorbou zabývají ve své profesi či studiu, ale díky autorovu „lehkému peru“ je poutavým čtením také pro všechny milovníky českých seriálů.

Čtenář se například dozví, že vůbec prvním českým televizním seriálem byla devítidílná Rodina Bláhova z roku 1959. Zatím posledním, který Nova teprve chystá do vysílání, bude cyklus příhod z redakce módního časopisu Dokonalý svět. Proto by se mýlil ten, kdo by za zrod tohoto žánru považoval legendární Tři chlapy v chalupě. Ti se točili „až“ v roce 1962. Měli 15 dílů, na nichž se kromě klasika tohoto žánru Jaroslava Dietla podíleli Jiří Hubač, Ilja Prachař a Josef Barchánek.

Křest knihy byl spojen s představením seriálových DVD Byli jednou dva písaři, Doktor z vejminku a Nemocnice Na kraji města - Nové osudy.Mezi kmotry byla také herečka Jiřina Bohdalová, která účinkovala v 25 seriálech, a režisér František Filip, který jich má na kontě šestnáct. „F.L.Věk a Sňatky z rozumu rezonovaly s pocity národa. Největší trápení jsem ale měl s Cirkusem Humberto. Byly to dny a noci bez možnosti napít se vody,“ řekl režisér Filip.

Jiří Moc tak vlastně navázal na knihu nedávno zesnulého publicisty a dramaturga Miloše Smetany Televizní seriály a paradoxy z roku 2000. Ten jich však zmapoval jen 93 a už tehdy je označil za drogu v obývacím pokoji, když sečetl, že během jednoho dne se na obrazovky České televize, Novy a Primy dostane na třicet seriálů. Z jejich programu na 7. prosince 2009 vyplývá, že toto kvantum ještě o deset titulů posílily.

Zkušený novinář a scenárista Jiří Moc nabízí v publikaci vedle ucelených faktografických údajů i vlastní hodnocení jednotlivých projektů, postřehy a zajímavosti o fenoménu, jakým původní český seriál nepochybně je.

Jiří Moc a Magdaléna Dietlová
Jiří Moc a Magdaléna Dietlová