Kutnohorská miniatura míří z Londýna do Galerie Středočeského kraje

Londýn - Středočeský kraj dnes získal na aukci v Londýně vzácnou knižní miniaturu z 15. století zobrazující dolování stříbra v Kutné Hoře. Dílo bylo vydraženo v aukční síni Sotheby's za 615 450 liber (zhruba 17 450 000 korun). Vyvolávací cena byla 5,8 až 8,7 milionu korun, kraj byl připraven na částku vyšší, neboť odborníci tvrdí, že iluminace je památkou srovnatelnou s fragmentem Dalimilovy kroniky. Významný nákup se ale setkává i s kritickými reakcemi.

Miniatura byla do roku 1920 součástí vídeňské soukromé sbírky, poté byla
desítky let nezvěstná a známá pouze z černobílé kopie. „Aukční síň draží miniatury a středověké rukopisy od 18. století. A toto je největší miniatura, jakou jsme kdy dražili. Je úžasná,“ uvedl specialista Sotheby's Timothy Bolton. 

Podle vedení hejtmanství by se měla stát jedním z nejvýznamnějších exponátů vznikající Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. Na aukci byl přítomen i středočeský hejtman David Rath, který před dražbou prohlásil, že by se dílo mohlo stát do značné míry něčím, jako je pro Louvre Mona Lisa.

Z posudku Milady Studničkové z Ústavu dějin a umění

„Jedná se o dílo nejvyšší kvality zhotovené v nejvýznamnější české iluminátorské dílně konce 15. století. Právě tato dílna se podílela na výzdobě dvou utrakvistických liturgických knih zhotovených pro Kutnou Horu, Kutnohorského a Smíškovského graduálu, které jsou nyní v majetku Rakouské národní knihovny.“

0

Kritici se ptají: neměl iluminaci spíš zaplatit stát?

Podle kunsthistorika Jiřího Fajta je ale představa, že se miniatura stane hlavním magnetem připravované stálé expozice galeri, naivní. „Jde o velmi citlivou malbu na pergamenu, kterou nelze v žádném případě z konzervátorských důvodů dlouhodobě exponovat na přirozeném či umělém světle. Lze ji příležitostně vystavit za dodržení přísných světelných a klimatických podmínek, ale jistě ne déle než tři měsíce. Pak musí dílo na několik let zpět do temnoty a klimaticky kontrolovaného režimu depozitáře,“ vysvětluje Fajt.

Ne za naivní, ale za amatérské označil skutečnost, že se eminentní zájem české strany zveřejnil ještě před aukcí. Světová muzea při takových příležitostech své zájmy bedlivě střeží. Veřejně projevený zájem přitahuje pozornost a může vést ke zvyšování prodejní ceny.

Fajt se také podivil nad tím, že kupcem je Galerie Středočeského kraje. „Nechápu, že miniaturu nechce koupit ministerstvo kultury pro Národní knihovnu ČR nebo pro Knihovnu Národního muzea v Praze, kam by svou povahou samozřejmě v první řadě patřila, protože jde o dvě nejkvalitnější české sbírky rukopisů,“ uvedl před aukcí kunsthistorik. Ministerstvo ale vysvětlilo, že mimořádné prostředky na podobné nákupy již jsou pro letošek vyčerpané. Ocenilo proto, že se iniciativy chopil kraj.

Nákup kritizují i opoziční politici Středočeského kraje. Podle zastupitelů za ODS jde o neuvážený krok, kvůli kterému budou v krajské pokladně scházet prostředky. Šéf krajské KSČM Stanislav Grospič dokonce míní, že stát by od kraje mohl cennost převzít a náklady na její pořízení zaplatit. Hejtman Rath oponuje, že podobná vzácná díla se musejí kupovat, když jsou na trhu a ne když na ně jsou peníze. „I když musíme šetřit, tak v rozpočtu kraje je tato částka relativně málo významná,“ poznamenal.