ND připomíná zahraniční inscenace zesnulého O. Krejči

Praha - Plakáty a fotografie ze zahraničních inscenací před měsícem zesnulého režiséra Otomara Krejči obsahuje nová výstava v historické budově Národního divadla (ND) v Praze. Zhlédli ji již zájemci v Bruselu, kde byla přístupna pod názvem Pocta Otomaru Krejčovi. Návštěvníci představení ND si výstavu na prvním balkoně budou moci prohlédnout vždy před začátkem představení až do konce ledna 2010.

Otomar Krejča zemřel 8. listopadu ve věku 87 let. Jako režisér vytvořil 84 inscenací, z toho více než polovinu v zahraničí, když doma pracovat nesměl. Nastudoval mnoho úspěšných projektů i v Německu, Francii, Itálii, Švédsku, Finsku a dalších zemích, mimo jiné byl ředitelem Městského divadla v Düsseldorfu. Obdržel řadu domácích a zahraničních ocenění, například v roce 1998 medaili Za zásluhy a v roce 2001 Thálii za celoživotní mistrovství. O rok později mu Akademie múzických umění udělila čestný doktorát.

Instalace v ND dokumentuje devět inscenací, které Krejča připravil v Belgii. V tamním Národním divadle nastudoval Hamleta (1965), Racka (1966), Tři sestry (1970) a Romea a Julii (1978). V Divadelním ateliéru města Louvain-la-Neuve pak režíroval v letech 1978 až 1982 Čekání na Godota, Lorenzaccia, Tři sestry, Zeleného papouška a Běsy.

„Zhodnotit Krejčův odkaz českému divadlu je úkol, která nás teprve čeká. Ale to základní, co v nás zanechal, je nespokojenost s většinovou samolibou prostředností a víra v divadlo, které nemůže zaniknout, bude-li věrné svým podstatným hodnotám a dokáže-li je kultivovat,“ napsala ve vzpomínce na režiséra v Divadelních novinách Jana Patočková.