Seriál Rodina Bláhova: Trhák vysílaný v přímém přenosu

Praha - Převážně komediální, někdy lehce komunálně kritické příběhy rodiny pojmenované podle jednoho z tvůrců vstoupily na obrazovky Československé televize 9. prosince 1959 jako vůbec první československý seriál. Setkaly se s velkým zájmem diváků - seriál Rodina Bláhova se dočkal oproti očekávání deseti dílů. Jednotlivé epizody se natáčely v Měšťanské besedě v přímém přenosu a jediným dílem, který se kompletně zachoval, byl poslední, z předtočeného programu ze Silvestra 1960. Není to jediný podobný případ, ze seriálu Tři chlapi v chalupě (1962-1963) se z 18 dílů dochovaly pouhé dva.

„V té době jsem už hrála mnohem zajímavější role v divadle a natáčela jsem filmy. Na tom, že točíme první seriál, mi nepřipadalo nic výjimečného,“ vzpomíná Jiřina Jirásková, představitelka jedné z hlavních postav, dcery Marie. Kromě Jiráskové tvořili rodinu Bláhovu otec Ilja Prachař, matka Stella Zázvorková a syn Jarda v podání Ladislava Trojana.

Ilja Prachař byl také jedním z autorů seriálu, tím druhým byl dramatik a tehdejší šéfredaktor redakce zábavy Zdeněk Bláha. Od čtvrtého dílu se pak mezi autory scénáře, který režíroval Jaroslav Dudek, objevilo jméno Jaroslava Dietla. Nejslavnější český seriálový autor přišel do televize s nápadem na vysílání „příběhů na pokračování“ už v polovině 50. let krátce po absolvování FAMU.

„Tři týdny jsme zkoušeli ve Stavovském divadle, pak jsme se na tři dny přestěhovali do Měšťanské besedy před kamery, kde už byly postavené kulisy, a teprve pak se šlo vysílat,“ popsal výrobu 35minutových dílů herec Ladislav Trojan.

Poslední díl „Putování za Peškem“ ze Silvestra 1960 je příběhem mladého Bláhy, který na Silvestra jede na motorce pro sestru, zastaví stopaře (J. Kemr) a po jejich rozloučení v hospodě za Prahou je přesvědčen, že ho stopař okradl. Po návratu domů zjistí, že tomu bylo omylem naopak a vydává se s rodiči stopaře hledat, aby se mu omluvil a vrátil peněženku. Vzácný záznam z roku 1960 dlouhá léta ležel pozapomenut v archivu a objeven byl až díky dramaturgyni Janě Dudkové.0

V archivu České televize existuje ještě několik záběrů z osmé části nazvané Podobnost čistě náhodná, která se natáčela v Rumunsku. Tento díl je zajímavý i tím, že jde o první příklad použití reklamy (přesněji řečeno product placementu) v československém  seriálu - cestu televizního štábu k Černému moři tehdy sponzorovala cestovní kancelář Čedok, kterou herci z obrazovky nezapomněli zmínit.

  • Rodina Bláhova
    Rodina Bláhova autor: ČT, zdroj: ČT
  • Rodina Bláhova
    Rodina Bláhova autor: ČT, zdroj: ČT