Merkur - planeta konstruktérů každého věku

Praha – Lodě, auta, ruské kolo, dokonce i věrné makety známých staveb se dají postavit z legendární stavebnice Merkur. Výstava v Muzeu hlavního města Prahy představí všem dětem i dospělým, kteří propadli sestavování děrovaných plíšků, exponáty z kovových stavebnic převážně českých výrobců. Autorem expozice je sběratel Jiří Mládek, který je vášnivým „konstruktérem“ od té doby, kdy ve čtyřech letech dostal darem stavebničku Junior Trix. „Merkur je takový Kostěj Nesmrtelný,“ říká Mládek, „měl, má a stále bude mít lidem, především dětem, co říct.“

 

Návštěvníci Muzea hlavního města Prahy si prohlédnou Mládkovu sbírku modelů a historických stavebnic. Speciálně pro tuto výstavu zhotovil železniční vyšehradský most v měřítku 1:42. Ve zmenšené verzi najdou lidé mezi exponátytřeba i Eiffelovku nebo Petřínskou rozhlednu, model vysoké pece nebo traktoru.

„Merkur poskytuje úžasné možnosti, jak realizovat své fantazie. Dá se z něho postavit, na co si vzpomenete. Největší stavbou je ocelové město, které váží 1200 kilogramů. Na něm je vidět, kam až může tato stavebnice svou variabilitou dosáhnout. Merkur podle mě nezná hranic a já smekám klobouk před genialitou jeho tvůrce pana Vancla, který nadčasovou stavebnici vymyslel,“ přiznává Mládek.

Stavebnici přivedl na svět Jaroslav Vancl už v roce 1920. V Polici nad Metují založil firmu Inventor a zde začal vyrábět stejnojmennou „hru pro děti“.

0

Zlom nastal v roce 1925, kdy přešel na nový systém spojování: jednotlivé dílky a díly sespojovaly šroubky a matičkami. Stavebnice změnila i jméno, Merkur byl na světě a přežil v podstatě v nezměněné podobě až do dnešních dnů.

O tom, že Merkur překročil hranici „obyčejné“ stavebnice, svědčí i to, že právě z ní sestavil Otto Wichterle první přístroj na výrobu kontaktních čoček. A s modelem robota ze stavebnice Merkur vyhráli nedávno studenti gymnázia v Litomyšli soutěž ve Spojených státech.

  • kde: Muzeum hlavního města Prahy; kdy: 9. 12. - 28. 2.