Éru květinových dětí ukončili Pekelní andělé

Altamont - O festivalu, který 6. prosince 1969 zorganizovala skupina Rolling Stones na automobilovém závišti Altamont, se mluví jako o konci květinové generace. Během koncertu Stounů členové motorkářského gangu Hells Angels (Pekelní andělé), najatého jako ochranka, smrtelně pobodali mladého černocha Mereditha Huntera. „Nebyla to chyba jen Rolling Stones nebo Pekelných andělů. Festivaly nebyly tenkrát tak organizované jako dneska, byly to spontánní akce. Do Altamontu navíc dorazilo několik desítek tisíc lidí a všude vládl naprostý zmatek,“ domnívá se hudební publicista Vladimír Vlasák.

Koncert se měl původně konat v sanfranciském Golden Gate Parku. Ve stejném termínu se ale hrál na místním stadionu zápas amerického fotbalu, takže nakonec bylo vybráno závodiště Altamont ležící mezi městy Tracy a Livermore v severní Kalifornii. Koncert byl zdarma a vypravilo se na něj kolem 300 tisíc diváků. Koncert, včetně tragického incidentu, je zaznamenán v dokumentárním filmu Gimme Shelter Alberta a Davida Mayslesových z roku 1970.

„Nápad najmout Pekelné anděly jako ochranku měl Mick Jagger, kterému se motorkáři osvědčili už v Londýně. Tam Rolling Stones, když zemřel jejich kytarista Brian Jones, uspořádali velký rozlučkový koncert, na který přišlo snad půl milionu lidí. Pekelné anděly si Stones představovali jako takovou efektní pretoriánskou gardu, která si získá respekt a udrží pořádek. Ale mýlili se, britští Hells Angeles byli mnohem mírnější než ti američtí,“ říká Vlasák.

Za dohled na aparaturu měli Pekelní andělé pivo zdarma. Většina motorkářů byla pod parou už při vystoupení skupin Jefferson Airplane a Flying Burrito Brothers. Ránu pěstí od nich dostal například i člen Jefferson Airplane Marty Balin. Do diváků se pustili železnými tyčemi a obušky, podporováni svými psy. Motorkáři později argumentovali tím, že jim někdo kopal do motorek. Po napadení Balina odmítli zahrát Grateful Dead, poté tedy vystoupili Crosby, Stills, Nash and Young a na závěr nastoupili na scénu nervózní Stouni.

Své vystoupení zahájili hitem Jumpin' Jack Flash, při třetí písni, Sympathy for the Devil, poprvé koncert kvůli násilnostem a chaosu přerušili a marně se pokoušeli situaci uklidnit. Po první sloce písně Under My Thumb Stones Rolling Stones opět koncert přerušili a snažili se domluvit všem přítomným, aby zachovali klid. Náhle se v obrazu objeví tančící mladý černoch v zeleném saku, který se postrkoval se svou přítelkyní. Vzápětí ho napadli dva „andělé“ a začali do něj bodat nožem.

Podle výpovědí některých svědků a vyšetřovatelů Meredith Hunter, který při převozu do nemocnice podlehl bodným ranám, držel ve své ruce zbraň. Rolling Stones poté odehráli ještě osm písní a otřesení odletěli vrtulníkem pryč. Další tři lidé na festivalu zahynuli při nehodách. Mnoho lidí muselo být odvezeno do nemocnice kvůli předávkování drogami.

Andělé chtěli zavraždit Jaggera

Alan Passaro, který Huntera napadl, byl nejprve obžalován z vraždy, později byl ale osvobozen s tím, že se jednalo o sebeobranu. Motorkářů se zastal také například kytarista Rolling Stones Keith Richards, podle kterého se násilností zúčastnila pouhá desítka z celkového počtu 300 najatých členů Hells Angels.

Stouni poté vypověděli Pekelným andělům smlouvu o zajišťování pořádkové služby na svých koncertech, což se málem stalo osudným zpěvákovi Micku Jaggerovi. Loni v srpnu totiž uvedla BBC s odvoláním na vyšetřovací dokumenty americké FBI, že členové gangu chtěli kvůli tomu Jaggera zavraždit. Banda chtěla prý využít toho, že Jagger právě pobýval ve své vile v luxusní čtvrti Hamptons u New Yorku, počasí však bylo tak špatné, že se jejich člun dostal do značných potíží a na rozbouřených vlnách všichni členové „komanda“ postupně vypadli přes palubu.

Altamont 1969
Altamont 1969
Více fotek
  • Altamont 1969 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1292/129131.jpg
  • Hells Angeles (Pekelní andělé) autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1292/129133.jpg