Bob a Bobek, králíci šlechtění

Praha – Králíci Bob a Bobek se objevili na televizních obrazovkách poprvé 11. prosince 1979. V klobouku kouzelníka Pokustona tak bydlí už třicet let. Ospalec Bobek a jeho aktivnější starší bráška Bob prožili za tu dobu stovky příběhů. Jeden z nejoblíbenějších večerníčků se do paměti nejen českých diváků více než jedné generace zapsal především úvodním dialogem: Vstávat a cvičit! – Ale proooč? – Protože je ráno. – Ale já mám ještě noc. – Jde se do práce! – A proooč? – Protože práce šlechtí!

Seriál o dvou králících patří k nerozsáhlejším kresleným seriálům, které v produkci nejdříve Československé a později České televize vznikly. Podobu dal Bobu a Bobkovi kreslíř Vladimír Jiránek. Podle jedné verze se kresbičky objevily už v roce 1974 na plakátu k programu Králíci pokusný hudebníků Petra Skoumala a Jana Vodňanského. Podle jiné ještě dříve na tričkách muzikantů.

Králíkům projde víc

Video Sněhová bouře v USA ustupuje
video

Sněhová bouře v USA ustupuje

Jisté je, že sympatické večerníčkové hrdiny nakreslil Jiránek. Během 70. let působil v Mladém světě, kde se uchytil poté, co byl několik let v nemilosti kvůli karikaturám z roku 1968. „Věděl jsem, že nemůžu kreslit lidské postavy, a tak jsem místo nich kreslil králíky a medvědy… Ti říkali věci, které by lidským postavám neprošly,“ vysvětluje Jiránek.

Dalšími z otců Boba a Bobka byli Jiří Šebánek a Jaroslav Pacovský, kteří králíkům dali jména a stali se prvními scenáristy jejich příběhů. Těch bylo nejdříve třináct, pak šestadvacet, a potom dokonce celých devětatřicet. Bob a Bobek se za ta léta příliš nezměnili. Zůstali pořád milými brachy, ochotnými kdykoliv přiložit pracku k dílu anebo přispěchat někomu na pomoc. Jen se jejich dobrá vůle nesetkala vždy s tím nejlepším výsledkem.

Režie první série se ujal Václav Bedřich. Muž, který již předtím vdechl život Kamenáči Billovi, víle Amálce, Maxipsu Fíkovi či kominíčku Sazínkovi. Při režii závěrečných dílů jej nahradil jeden z animátorů seriálu Miroslav Walter.

Bob a Bobek - králíci z létajícího klobouku

Další 52dílná řada s názvem Bob a Bobek – na cestách vznikla na námět Pavla Šruta, v režii Ivo Hejcmana a výtvarné podobě Vladimíra Jiránka ve studiu ABZlín. Hlas nezapomenutelným králíkům opět propůjčil Josef Dvořák a hudbu zkomponoval Petr Skoumal.

V nových dílech Bob a Bobek zjistili, že jejich klobouk umí létat a díky tomuto dopravnímu prostředku cestují po celém světě. Od Divokého západu přes tajemné město Nasca až po Mexiko, všude opět pomáhají řešit důležité problémy a nikdy jim u toho nechybí vtip a smysl pro humor.