Supraphon představil audioknihy a chválil Cimrmanův kšaft

Praha - Vydavatelství Suprahon představilo dnes novinky z edice Audioknihy - román Vladimíra Körnera Údolí včel, knihu Ireny Obermannové Divnovlásky  a Hrabalovy Ostře sledované vlaky. Zároveň předali zástupci vydavatelství Ladislavu Smoljakovi a Zdeňku Svěrákovi platinovou desku za deset tisíc prodaných CD s nahrávkou inscenace České nebe aneb Cimrmanův dramatický kšaft, která měla v Divadle Járy Cimrmana premiéru loni v říjnu. Od té doby se dočkala téměř 250 repríz. Podle Svěráka se zájemci brzy dočkají i DVD.

Z nově představovaných supraphonských projektů je nejrozsáhlejší historický román Vladimíra Körnera Údolí včel, který na komplet pěti CD načetl Jan Kačer, protagonista stejnojmenného filmu režiséra Františka Vláčila z roku 1967. „Při komorní práci ve studiu jsem samozřejmě vzpomínal na tento snímek a jeho tvůrce,“ uvedl Kačer, který na plátně ztvárnil asketického rytíře-mnicha Armina von der Heide.

Körnerův text měl nejprve podobu filmového scénáře. V kinech se objevil v květnu 1968. Autoři měli odvahu veřejně protestovat, když byl v 70. letech Československou televizí „přistřižen“ podle dobových ideových norem. Teprve ve druhé polovině 70. let vyšel tento historický příběh o střetnutí náboženského fanatismu s touhou po svobodném a šťastném životě knižně.

Dalšími novinkami z edice Audioknihy jsou Divnovlásky spisovatelky Ireny Obermannové v podání Ani Geislerové, která ztvárnila hlavní roli Xenie v televizním zpracování, a audiopodoba Hrabalova románu Ostře sledované vlaky, který načetl Kryštof Hádek.

„Neváhal jsem ani minutu, když mě k tomuto úkolu oslovili,“ komentoval to mladý herec a prozradil, že audioknihy s oblibou poslouchá v autě či při vaření. Aňa Geislerová si je doma nepouští, protože se prý snaží svým dětem utajit, jaká je její profese. „Raději jim čtu sama,“ podotkla.

Z archivu Supraphonu byla poprvé na CD vydána vynikající nahrávka knihy Jeroma Klapky Jeroma Myšlenky lenivého člověka v elegantním podání Svatopluka Beneše z roku 1988. Další literární klasikou z edice Audioknihy jsou povídky a apokryfy Karla Čapka. Jejich nahrávka vznikla už v letech 1962, 1964 a 1967. Na aktuální dvoucédéčko se dostaly po zvukové renovaci. I tento titul přispívá k tomu, že podle statistik české sekce Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) tvoří mluvené slovo z produkce Supraphonu devadesátiprocentní podíl na trhu.

Více o titulech a ukázky z audioknih najdete na stránkách Supraphonu.