Třicetiletá nadílka pod padesáti stromky

Praha – Betlémy v galerii Nejvyššího purkrabství Pražského hradu vystřídaly při letošní sváteční výstavě dárky. Nová expozice Od Vánoc do Vánoc je totiž zaměřena na dějiny dárků a obdarovávání. Exponáty, které zahrnují průmyslově vyráběné vánoční ozdoby nebo historické dětské hračky, pocházejí z rodinné sbírky sběratele, filmaře, kreslíře a karikaturisty Ivana Steigera a jeho manželky Evy. Prohlédnout si kousky z jejich sbírky, kterou shromažďovali po tři desetiletí, budou moci návštěvníci až do jara.

„Sbíráme historické hračky a během lovu se vždycky někde objeví krabice s vánočními ozdobami, která se schovávala společně s nimi. Takže periferií hraček jsou Vánoce,“ přiblížil Steiger, jak vánoční sbírka vznikala. Kreslíř, který byl letos povýšen do rytířského stavu, provozuje muzea hraček v Mnichově a na Pražském hradě. Součástí vánoční výstavy je jeho starší trikový film o plyšovém medvídkovi.

Návštěvníci také uvidí desítky hraček, vánoční pyramidy, louskáčky, věnce, hvězdy nebo zvonkohry. A také vánoční stromky s ozdobami ze dřeva, cínu, kovu, vosku, papíru, skla i těsta. Včetně stromku nastrojeného tak, jak bývá obvyklé v rodině Steigerových.

„Stromků je padesát, možná šedesát. Nejzajímavější z nich jsou pro mě ty, o nichž se svět domnívá, že jsou německé nebo švýcarské, ale ve skutečnosti vznikly v Čechách. Jsou to péřové vánoční stromky, z husího peří, které měly jednu obrovskou výhodu – dobře hořely,“ dodává Steiger s úsměvem.

Výstava bude pro veřejnost přístupná od 11. prosince. Její autoři doufají, že bude pro návštěvníky inspirací. „Jsou tu věci, které si možná naše děti stydí pověsit na stromek. Mým přáním by bylo, aby si tu uvědomily, že ne různobarevné koule jsou to pravé, ale že ozdoby našich babiček a prababiček je to, co by se mělo očistit od vosku a andělských vlasů a pověsit na stromek,“ přeje si Ivan Steiger.