Nejvíce lásky najdete v Aténách

Atény - Cílem expozice, která je od čtvrtka otevřena v Muzeu kykladského umění v Aténách, je představit řeckého boha lásky Erota. Více než 270 artefaktů z doby antického Řecka a Říma, sochy, keramické vázy, šperky, basreliéfy či pečetidla pochází z padesátky muzeí, především řeckých, ale také z pařížského Louvru, z římského Kapitolu či z Kypru. Vystavované předměty jsou datovány do doby od 6. století před naším letopočtem až po 4. století našeho letopočtu.

„Naším cílem bylo nevynechat žádný výraz či představu lásky po dobu dvanácti století pokrytou těmito předměty, od Hésiodova díla O původu bohů z 5. století před naším letopočtem až po nástup křesťanství,“ uvedl ředitel muzea Nikos Stabolidis. Dosud se na toto téma v minulosti konaly jen dvě výstavy, a to v Římě v roce 2007 a v Louvru v roce 1989.

Centrem aténské expozice je slavná mramorová socha Erota napínajícího svůj luk zapůjčená z Louvru, která pochází z 1. či 2. století našeho letopočtu, římská kopie řeckého antického sochaře Lysippa a Il bacio (Polibek) představující boha lásky objímajícího Psyche. Tuto mramorovou skulpturu zapůjčilo Kapitolské muzeum.

Mezi soškami z mramoru, bronzu či pálené hlíny je také bronzová soška Erota vzlykajícího a s řetězy kolem zápěstí, kterou zapůjčilo muzeum z Kypru, antické keramické vázy se zobrazeními Erota a bohyně lásky Afrodity, jakož i basreliéfy z Řeckého národního muzea představující Ledu a Dia, jenž se podle mytologie změnil v labuť, aby ji svedl.

Expozice v Muzeu kykladského umění v centru Atén potrvá do 5. dubna.

Z výstavy Erós
Z výstavy Erós
Více fotek
  • Z výstavy Erós zdroj: Muzeum kykladského umění http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1295/129416.jpg
  • Erós zdroj: Muzeum kykladského umění http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1295/129409.jpg