Mackie Messer navštívil poprvé Národní divadlo

Praha - Národní divadlo uvádí dnes večer vůbec poprvé ve své historii Žebráckou operu Bertholta Brechta a Kurta Weilla. Připravil ji režisér Ivan Rajmont a hlavní roli Mackieho Messera hraje Vojtěch Dyk. Žebrácká opera měla světovou premiéru 31. srpna 1928 v Berlíně. Její autoři chtěli provokovat a šokovat. Povedlo se. Žebrácká opera se hraje s velkým úspěchem i po osmdesáti letech a patří mezi nejhranější hry.

Příběh hry zavádí diváky do podsvětí ovládaného zlodějskou organizací vedenou Macheathem zvaným Mackie Messer. Do toho se připlétá úplatná a zkorumpovaná policie, král podvodných žebráků Jonathan Jeremiah Peachum i láska jeho dcery Polly. Hra byla přeložena do téměř 20 jazyků. Někdy je také označována jako první muzikál.  Národní divadlo hru uvádí v co možná nejvěrnější podobě jejímu originálu.

„Museli jsem se věrně držet originálu, podepsali jsem dokonce revers, že nesáhneme ani na notu, problém ale nastal, že původní překlad nepasoval, proto jsme museli pořídit nový,“ přiblížil úskalí nastudování hudební režisér Petr Kofroň.

Národní divadlo se pokusilo Žebráckou operu uvést rok po její světové premiéře už v roce 1929, ale nedostalo na ni práva. Ani na podruhé v roce 1973 se to nepovedlo, tehdy zasáhla normalizace.

„Myslím si, že má smysl ji dnes uvádět, protože když se ztratí ze společnosti duchovní poslání a morální principy, tak v tu chvíli nám začnou vládnout zloději, a proto si myslím, že má cenu ji dělat,“ zamýšlí se nad aktuálností hry režisér Ivan Rajmont.

Hra inspirovala i Václava Havla, který ji na konci šedesátých let upravil pro pražský Činoherní klub. Ten ji však směl uvést až po roce 1989. Úspěšnou inscenaci režíroval Jiří Menzel a v roce 1991 jí převedl i na filmové plátno. Hlavní role hráli Josef Abrahám a Libuše Šafránková.

Žebrácká opera
Žebrácká opera
Více fotek
  • Žebrácká opera zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1295/129444.jpg
  • Žebrácká opera autor: Tereza Knězová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1295/129438.jpg