Zahrady, zahrady, kde jsou mé tolary

Kroměříž - Cena za záchranu jedinečných kroměřížských zahrad už není tajemstvím – během pěti let soubor památek UNESCO bude stát 340 milionů. Dvě zahrady z konce 17. století čeká totální rekonstrukce. V roce 2014, kdy projekt skončí, by se Květná i Podzámecká zahrada měly znovu zařadit mezi perly světové zahradní architektury. Momentálně Květná zahrada figuruje mezi stovkou nejvíce ohrožených památek světa. Dokonce třetina zahrady je nepřístupná. Jako by i sám první olomoucký arcibiskup a mecenáš zahrad dohlížel na její návrat na výsluní. To vše za 340 milionů, detailní projekt je hotov, schválen bude v lednu.

Kroměřížský areál obsahuje dvě rozdílné zahrady – dvojí práci pro zahradníky. Precizní francouzská Květná versus volná anglická Podzámecká. O návody je dobře postaráno, olomoučtí arcibiskupové si svého archivu hleděli. „Měli svůj stavební úřad a stavební archiv. Díky tomu máme perfektně zmapován vývoj zahrad za posledních 500 let,“ uvedl garant projektu Ondřej Zatloukal.

Za dva roky proměna začne. Ozdravná kůra čeká i na 8 kilometrů habrových stěn. Obě zahrady by v roce 2014 měly vypadat jako před 3 stoletími, ale s moderním zázemím, třeba i kavárnou nebo dětskými hřišti. Kroměřížské Národní centrum zahradní architektury se pak stane garantem záchrany všech významných tuzemských zahrad.

„S národním centrem sem dostaneme více profesionálních návštěvníků. A to je vlastně taky dobře, protože na ně se určitě nabalí i běžní turisté,“ uvažuje Petr Sedláček, místostarosta města Kroměříž. 

Proměnu zahrad mohou návštěvníci průběžně sledovat, zahrady totiž během rekonstrukce zůstanou otevřeny.

Kroměřížská zahrada
Kroměřížská zahrada
Více fotek
  • Kroměřížská zahrada autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1297/129601.jpg
  • Kroměřížská zahrada autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1297/129602.jpg