Na ostravské Karolině vyrostla Továrna na sny

Ostrava - Kulturou dosud neosídlená elektrocentrála na ostravské Karolině se na uplynulé dva dny proměnila v Továrnu na sny. Občanské sdružení Ovart zde pořádá dvoudenní multižánrový festival. Program, v němž se představují především ostravští výtvarníci, muzikanti, literáti a performeři, zakončí před dnešní půlnocí DJ Lautek. Kulturní akce vůbec poprvé oživily jednu z průmyslových hal, která stojí v centru města, a občanské sdružení chce tímto způsobem upozornit na jiné, dosud nevyužité průmyslové objekty, které by mohly sloužit právě ke kultuře.

„Cítíme, že tu není mnoho prostoru pro současné umění a mladé umělce. Průmyslové památky jsou pro ně nejvhodnější, protože jsou zpravidla velké, jsou atraktivní, a když se v nich cokoli postaví, dýchá to vlastním životem a vzbuzuje dialog,“ domnívá se organizátor festivalu David Mírek. Podobný prostor, který by mohli využívat renomovaní i začínající umělci nejen z ostravského světa hudby, divadla, výtvarného umění, literatury a filmu, v Ostravě zatím ale není.

„Ani nejde o to, aby byli uznáni nebo aby z toho měli peníze, ale o to, aby mohli tvořit. Tito lidé - a jejich poměrně dost - usilují o to, aby měli nějaký barák, který by jejich tvorbu zastřešoval,“ říká o umělcích další z organizátorů, Vítězslav Oleják. Takovým prostorem se bývalá elektrocentrála na Karolině částečně stane. Památkově chráněná budova z devatenáctého století patří městu, které počítá s tím, že prostor využije právě pro kulturu.

Umělci, kteří se účastnili festivalu v Továrně na sny, podobný projekt jedině schvalují. „Před mnoha lety jsme pracovali v divadle, ale rozhodli jsme se vystěhovat,“ uvedl jeden z hostů Továrny na sny, maďarský performer a tanečník Gábor Goda. Jeho soubor tančí v Budapešti v továrně. „Tento prostor je mnohem zajímavější a otevřenější pro naši práci,“ vysvětlil Goda.

Elektrocentrála na ostravské Karolině
Elektrocentrála na ostravské Karolině