Nejvíce cen Elsa lapily Soukromé pasti, ČT bodovala desetkrát

Praha – Deset z třinácti sošek Elsa 2009, které jsou oceněním televizní tvorby, připadlo pořadům České televize. Loňské vítězství obhájil pouze moderátor Václav Moravec. Nejvyšší počet cen na jeden pořad – celkem tři – posbíraly Soukromé pasti, projekt televize Nova. Úspěšný cyklus vyhrál v kategorii původní dramatické tvorby, za jeden z dílů si z rukou moderátorů Petra Novotného a Petra Čtvrtníčka odnesli prvenství i režisér Petr Slavík a herečka Eliška Balzerová.

„Jsem ráda, že sázka na divokou kartu, na tento nenovácký pořad vyšla,“ komentovala převzetí sošky za nejlepší původní televizní dramatickou tvorbu pro Soukromé pasti tisková mluvčí televize Nova Michaela Fričová. Ujistila diváky, že na pokračování úspěšného pořadu se už pilně pracuje.

Za režii jednoho z dílů Soukromých pastí s názvem Tatínkova holčička získal Elsu režisér Petr Slavík. V nominaci mu konkurovaly dva snímky ČT – Ďáblova lest a Kanadská noc. Hlavní představitelé tohoto dramatického příběhu rodičů, kteří ztratí syna, se objevili také mezi nominovanými v dalších dvou kategoriích. Zatímco Viktor Preiss si cenu pro nejlepšího herce odnesl, jeho filmová partnerka Dagmar Havlová odešla s prázdnou. Ocenění v kategorii herečka patřilo Elišce Balzerové za roli Marcely v díle Riskantní interview z cyklu Soukromé pasti.

Video Elsa 2009
video

Elsa 2009

Scenáristé Pastí ani Kanadské noci nepatřili mezi adepty na cenu za scénář k původní dramatické tvorbě. V konkurenci snímku o ukrajinských „gastarbajtrech“ Aljona a sitcomu Comeback se prosadil Josef Klíma se scénářem k filmu Svědomí Denisy Klánové.

Mezi moderátory se stejně jako loni prosadil Václav Moravec, s nímž se diváci ČT setkávají pravidelně každé nedělní poledne v jeho Otázkách. Nejlepším publicistickým pořadem byl vyhlášen cyklus Na plovárně. Tento diskusní pořad, kam si moderátor Marek Eben zve zajímavé osobnosti, získal ocenění už posedmé. „My Plovárnu točíme velmi rádi, přiznávám, že bychom ji točili rádi, i kdyby se nikdo nedíval,“ prohlásil Eben.

Mezi zábavnými pořady zvítězila talk show Všechnopárty, v níž své hosty zpovídá Karel Šíp. V kategorii animovaný pořad získalo ocenění Evropské pexeso. V sekci magazín pak akademici určili jako nejlepší pořad Retro, který přibližuje životní styl v Československu od roku 1948.

Druhý program České televize byl kromě pořadu Na plovárně oceněn i za dokumentární cyklus Zlatá šedesátá o československých filmařích. Cena na ČT2 putovala i v kategorii zahraniční nehrané tvorby za německý dokumentární seriál Komunismus: Historie jedné iluze a dále za odvysílání šesti filmů francouzského režiséra Françoise Truffauta (zahraniční televizní pořad hraný).

Nejsledovanějším pořadem loňského roku byla druhá řada Ordinace v růžové zahradě. Následována Hřebejkovým Medvídkem, seriály Pojišťovna štěstí a Kriminálka Anděl a filmem rodinného dua Svěrákových Vratné lahve.

Viktor Preiss v Kanadské noci
Viktor Preiss v Kanadské noci
Více fotek
  • Viktor Preiss v Kanadské noci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/532/53189.jpg
  • Všechnopárty autor: ČT, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/807/80689.jpg
  • Zlatá šedesátá zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/599/59843.jpg