Evropského Oscara získala německá Bílá stuha

Bochum - Nejlepším evropským filmem roku 2009 se stal snímek Bílá stuha rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Obdobu amerického Oscara získal Haneke na udílení Evropských filmových cen v německé Bochumi. Nejlepší herečkou se stala Kate Winsletová a nejlepším hercem Tahar Rahim. Česká kinematografie v evropském filmovém klání svého zástupce tenkrát neměla, loni uspěla Helena Třeštíková s dokumentem René. Slovenský dokument Petra Kerekese Jak se vaří dějiny letos takové štěstí neměl - žádnou sošku si neodnesl.

Film rakousko-německé produkce Bílá stuha tak se třemi proměněnými nominacemi pokračuje ve svém vítězném tažení. Letos totiž už získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Čeká ho ještě souboj o Oscara.

Herečka Kate Winsletová, kterou čeští diváci znají mimo jiné ze snímku Titanic, si odnesla cenu za svůj výkon ve filmu Stephena Daldryho Předčítač. Tahara Rahima porota ocenila za jeho roli ve snímku francouzského režiséra Jacquese Audiarda Prorok.

Cenu za nejlepší hudbu dostal Alberto Iglesias za muziku k filmu Pedra Almodóvara Rozervaná objetí. Diváci si za nejlepší evropský film roku vybrali Milionáře z chatrče britského režiséra Dannyho Boyla, který letos získal Oscara.

Do letošního výběru se dostalo 47 hraných filmů, mezi kterými byl i Tobruk režiséra Václava Marhoula. Tan do nominace šesti nejlepších snímků ale nepostoupil. Šanci na získání sošky v kategorii dokumentů měl také snímek slovenského režiséra Petera Kerekese Jak se vaří dějiny, který vznikl ve slovensko-česko-rakouské koprodukci. Tomu nakonec sošku vzal švýcarský dokument Bzučení hmyzu: zápisky mumie od režiséra Petera Liechtiho.

Cenu za přínos evropskému filmu si odnesla francouzská herečka Isabelle Huppertová, známá z filmů 8 žen nebo Pianistka. Nejlepším kameramanem byl yhlášen Anthony Dod Mantle za snímky Milionář z chatrče a Antikrist.

Evropské filmové ceny rozdává Evropská filmová akademie, která vznikla v roce 1988 a dnes má 1 900 členů. Jejím cílem je podpořit a posílit evropskou kinematografii. V jejím čele stojí německý režisér Wim Wenders.