Tugendhat chce před rekonstrukcí každý vidět

Brno – Prohlídky brněnské vily Tugendhat jsou do konce roku všechny rezervované, další zájemci si budou muset počkat nejméně dva roky, než se do unikátní funkcionalistické stavby budou moci podívat. Tak dlouho bude zřejmě trvat rekonstrukce, která by měla začít na jaře příštího roku. Veřejnosti proto bude vila - o jejíž prohlídku se zájem ještě zvýšil po nominování románu Simona Mawera Skleněný pokoj, který je vilou Tugendhat inspirován, na Man Bookerovu cenu - veřejnosti přístupná jen do konce prosince. Pak se uzavře a vše se začne chystat na obnovu.

Do konce roku také radnice plánuje uzavřít výběrové řízení a v lednu pak podepsat smlouvu s firmou, která zakázku na rekonstrukci vily získá. Cílem projektu je uvést unikátní dům, zapsaný na seznamu UNESCO, do stejného stavu, v jakém byl v roce 1930, kdy ho německý architekt Ludwig Miese van der Rohe dostavěl. K zajímavostem rekonstrukce dozajista patří, že lité korkové podlahy v ložnicích bude vyrábět stejná firma jako před téměř osmdesáti lety. Existuje totiž dodnes.

Architekt Zdeněk Přibyl z architektonické a projekční firmy Omnia popisuje postup rekonstrukce vily: "Začne se velice podrobnou inventarizací. Inventář čítá zhruba tři tisíce prvků, v projektu, který jsme vypracovali, je řečeno, jak bude který prvek chráněn. Dojde také k takzvanému odstrojení stavby, což znamená, že se budou demontovat prvky stavby, které by mohly být v první fázi poškozeny. Poté budou pokračovat průzkumy, protože do některých částí jsme se nemohli dostat, jinak bychom znemožnili provozování prohlídek vily. A nakonec by měla začít hlavní stavební část – drobné změny dispozic, především v suterénu, a restaurování prvků a součástí vily."

Na rekonstrukci žádá město asi stomilionovou dotaci z evropských fondů, tedy částku ve výši zhruba dvou třetin nákladů. Pro případ, že Brno peníze nezíská, jsou na restaurování vily vyčleněny peníze v rozpočtu na rok 2010. Na průběh bude dohlížet patnáctičlenná skupina odborníků, jimž předsedá Ivo Hammer, světový odborník na restaurátorství a manžel dědičky původních majitelů vily Daniely Hammer-Tugendhatové. 

Památková obnova vily se připravuje léta, letos dali památkáři městu termíny, do kdy musí jednotlivé části domu, které jsou v havarijním stavu, opravit. Obnovu dosud brzdily spory projektantů kolem plánování restaurování, o věci několikrát protichůdně rozhodovaly soudy i antimonopolní úřad. Spory mezi skupinami architektů dodnes neutichly, radní se proto obávají, aby jich část nechtěla brzdit i aktuální výběrové řízení.