Režisér Pána prstenů natočil „horor pro děti“

Praha – Peter Jackson, režisér celosvětově úspěšné filmové trilogie Pán prstenů, uvedl po čtyřech letech další film. Jmenuje se Pevné pouto a Jackson se v něm vydal do stále oblíbenějšího světa „hororů pro děti“. „Jmenuji se Susie Salmonová. Bylo mi čtrnáct, když mě zavraždil,“ to jsou slova, kterými začíná hlavní hrdinka vyprávět svůj nevšední životní a posmrtný příběh. Do české kinodistribuce film vstoupí 28. ledna 2010.

Pevné pouto točil Jackson opět podle knižního bestselleru. Jeho poslední snímek je adaptací stejnojmenné knihy Alice Seboldové, která se stala literární senzací. „Neexistuje dokonalá filmová adaptace, protože vždy pracujete s osobním vkusem filmaře a spisovatele. Ale je to, myslím, jediný upřímný a osvěžující způsob, jak říct, že ta kniha je mistrovské dílo,“ prohlásil Jackson.

Příběh knihy je podle něho velmi spletitý a poetický, a proto se mu dlouho nedařilo najít klíč k jeho filmovému uchopení. „Obsahuje prvky klasické kriminálky, momenty jako vystřižené z fantasy, zároveň je to vztahové drama a navzdory všudypřítomné pochmurnosti se u něj i zasmějete,“ dodal k filmu.

0Čtrnáctiletá Susie Salmonová si jednoho dne cestu ze školy zkrátí přes pole, ale domů nikdy nedojde. Zavraždí ji nenápadný soused pan Harvey. Smrtí ovšem všechno nekončí, Susie se ocitá ve zvláštním světě mezi nebem a zemí, z něhož pozoruje, jak probíhá pátrání po jejím vrahovi i jak se její rodina vyrovnává s její smrtí. Ve fantastickém světě může mít vše, na co si vzpomene – kromě skutečného života.

Jackson, který filmovou kariéru začínal režírováním originálních béčkových hororů, své zkušenosti využil i v novém snímku. „Nemyslím si, že je to depresivní film. Děje se tu spousta temných věcí, ale nakonec to všechno vypráví Susie, která je přece v nebi. A to nebe vypadá opravdu skvěle. Nevadilo by mi žít v nebi Petera Jacksona,“ tvrdí herečka Rachel Weiszová, která si zahrála matku Susie.

Roli hlavní hrdinky svěřil režisér patnáctileté Saoirse Ronanové, známé z filmu Pokání. V dalších rolí se mohou diváci těšit na Susan Sarandonovou (Susiena babička) a Stanleyho Tucciho (pan Harvey). 

Petr Jackson
Petr Jackson