Nejlépe opravená jihomoravská památka může být ta vaše

Brno - Lidé mohou navrhnout své kandidáty do soutěže o nejlépe opravenou památku jižní Moravy za rok 2009. Do 5. ledna lze do ankety přihlásit nejen hrady, zámky a kostely, ale i zvoničky a kapličky, zrestaurované obrazy i sochy. Z návrhů vybere porota třicet kandidátů, které rozdělí do tří skupin. O vítězích v kategoriích velké stavby, výtvarné umění a drobné stavby rozhodne prostřednictvím SMS zpráv veřejnost. Hlasování se uskuteční od 1. do 28. února.

Největší odměna, 150 tisíc korun, čeká na vítěze kategorie velké stavby. Ve zbylých dvou kategoriích bude prvenství oceněno po 50 tisících korunách.

Kraj pořádá anketu potřetí. Jejím cílem je zlepšit stav památek v regionu a podnítit v lidech zájem o ně. Nejlépe opravenou památkou Jihomoravského kraje za rok 2008 se stal zámek v Letovicích na Blanensku. Před pár lety přitom patřil k nejzchátralejším historickým objektům regionu.

Jeho majitel Bohumil Vavříček za udělenou odměnu vybudoval na zámku novomanželské apartmá. Letovický zámek je jedinou památkou v regionu, který nabízí k pronájmu i takovéto prostory.