FOK (Film - Opera - Koncert) slaví

Praha - Při příležitosti 75. výročí založení symfonického orchestru FOK se dnes od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu uskuteční slavnostní koncert. Zazní na něm díla A. Dvořáka, L. Janáčka a W. A. Mozarta. Karneval, Sinfoniettu a Koncert pro housle a orchestr A dur přednese orchestr pod taktovkou Zdeňka Mácala, sólistou bude mladý houslista Roman Patočka. V 18:15 začne v Cukrárně Obecního domu beseda před koncertem, které se zúčastní Zdeněk Mácal, Roman Patočka, zástupci orchestru, ministr kultury Václav Riedlbauch a další. V rámci besedy bude představena i nová publikace k výročí orchestru.

Celá letošní jubilejní sezona Symfonického orchestru hl. města Prahy patří interpretům, kteří s ním spojili profesní život. Tím je i třiasedmdesátiletý Zdeněk Mácal, který byl v sezoně 1967/68 hlavním dirigentem FOK, roku 2001 se stal jeho prvním dirigentem, později jeho šéfdirigentem.

Roman Patočka (1981) patří mezi osobnosti nastupující generace houslových sólistů. Po absolvování Pražské konzervatoře a Akademie múzických umění prohluboval dále své zkušenosti na hudebních institucích v zahraničí. Nejprve v Utrechtu (Keiko Wataya) a dále v Lübecku u Shmuela Ashkenasiho. V současné době dokončuje mistrovský diplom u Stefana Picarda na Musikhochschule „Hanns Eisler“ v Berlíně. Je držitelem řady cen a vystupuje jako sólista s renomovanými orchestry v České republice i v zahraničí.

FOK byl založen na podzim roku 1934 dirigentem Rudolfem Pekárkem. Domácím pódiem orchestru se již od počátku stala Smetanova síň Obecního domu. Původně nebyla aktivita orchestru vymezena pouze koncertní činností, zkratka FOK symbolizuje jeho někdejší zaměření v prvních letech existence (film - opera - koncert). V roce 1952 se orchestr stal reprezentačním koncertním tělesem hlavního města Prahy a získal nový název: Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.

0

Od koncertní sezony 2006/2007 je šéfdirigentem a hudebním ředitelem orchestru Jiří Kout, čestným dirigentem zůstává Serge Baudo, jehož letos v říjnu resortním vyznamenáním Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) ocenil ministr kultury Václav Riedlbauch.

Do Štědrého dne čekají orchestr dvě další vystoupení - jedno s vokální skupinou Linha Singers v kostele sv. Šimona a Judy, o Zlaté neděli se uskuteční odpolední koncert z cyklu Proč ne stará dobrá klasika?

Zdeněk Mácal
Zdeněk Mácal
Více fotek
  • Zdeněk Mácal autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/814/81384.jpg
  • Koncert FOK autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/814/81385.jpg