A. C. Doylovi k narozeninám - Sherlock Holmes s americkými svaly

Londýn - Sherlocka Holmese v „novém dynamickém zpracování“ představil v pondělí večer v Londýně ve svém novém filmu režisér Guy Ritchie. Robert Downey Jr. v roli slavného detektiva a Jude Law jako jeho společník doktor Watson v něm odhalují nebezpečné spiknutí, které by mohlo zničit celou zemi. V novém snímku se prý ukáže, že Holmesovy bojové schopnosti jsou stejně tak smrtící jako jeho pověstný intelekt.

Guy Ritchie: Chtěli jsme Holmese oprášit

Autor námětu a jeden z producentů Lionel Wigram napsal předlohu nejprve jako komiks a na filmu je to znát - akce střídá akci. „Je to čerstvý pohled na Sherlocka Holmese, chtěli jsme ho trochu oprášit,“ prohlásil při světové premiéře v Londýně Ritchie, který je znám jako režisér převážně akčních filmů, jako Sbal prachy a vypadni, Podfu(c)k nebo Revolver.

Po několika nezávislých snímcích chtěl natočit velkofilm. „V Sherlocku Holmesovi je pořád anglická identita podpořená americkými svaly a americkou kapsou,“ pochvaloval si Ritchie na tiskové konferenci v londýnské centrále svobodných zednářů, jejichž společenství hraje ve filmu důležitou roli. 

Velkou roli hrají i reálie Londýna roku 1890, kdy se film odehrává. Protože Londýn se od té doby přece jen dost změnil, štáb natáčel nejen v hlavním městě, ale i v Liverpoolu a Manchesteru. Film vrcholí na rozestavěném mostě Tower Bridge, jehož model ovšem filmaři postavili v newyorském Brooklynu, stejně jako interiér Holmesova a Watsonova obydlí na londýnské Baker Street číslo 221B.

Jak prosté, milý Watsone

Sherlock Holmes jde do kin v roce 150. výročí narození detektivova duchovního otce, spisovatele Arthura Conana Doyla. Ritchieho Holmes se ale příliš nepodobá vytáhlému hubenému detektivovi v lovecké čapce, kterého znají čtenáři Doylových knih.

V podání nevysokého Downeyho Jr. se Sherlock často pere, je dokonce jakýmsi průkopníkem asijských bojových umění. A ani jednou po čas filmu neobdaří svého kolegu slavnou poznámkou: „Jak prosté, milý Watsone“. „Museli jsme pohled na Holmese trochu posunout, ale zůstat věrní předloze a přitom být zábavní,“ vysvětlil Downey Jr.

Zatímco ve světě knižních holmesovek je nejvýraznější ženskou postavou hospodyně paní Hudsonová, v Ritchieho filmu jsou hned dvě mladé ženy - Holmesova protihráčka i dávná láska Irene Adlerová (Rachel McAdamsová) a Mary Morstanová (Kelly Reillyová), kterou si má zanedlouho brát doktor Watson, ale při honičkách za zločinci se mu pořád nedaří koupit zásnubní prsten.

Ritchieho snímek bude do světových kin uveden 25. prosince, v českých ho budou moci diváci vidět od 14. ledna. Do té doby se fanoušci slavného detektiva mohou vydat do londýnského muzea Madame Tussaudové, kam při pondělní světové premiéře byla umístěna vosková figurína Downeyho Jr. coby Sherlocka Holmese. 

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes
Více fotek
  • Sherlock Holmes zdroj: Warner Bros. http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1303/130220.jpg
  • Sherlock Holmes zdroj: Warner Bros. http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1303/130223.jpg
  • Sherlock Holmes zdroj: Warner Bros. http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1303/130215.jpg
  • Robert Downey Jr. (Holmes) a Jude Law (Watson) zdroj: Warner Bros. http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1303/130227.jpg