V lakmusovém testu oscarových filmů vede Lítám v tom

Los Angeles - Šest nominací na Zlatý glóbus získala americká komedie Lítám v tom s Georgem Clooneym v titulní roli, a stala se tak největším favoritem letošního udílení těchto filmových cen. V závěsu za snímkem Jasona Reitmana, který se v českých kinech objeví v březnu 2010, se s pěti nominacemi ocitl muzikál Nine. Zlaté glóby jsou tradičně považovány za lakmusový test filmů, které mají šanci uspět za oceánem při udělování Oscarů.

Spolu s komedií Lítám v tom a muzikálem Nine se o sošku za nejlepší film utkají ještě snímky Jamese Camerona Avatar, Hanebný pancharti režiséra Quentina Tarantina, válečné drama Smrt čeká všude a příběh šestnáctileté obtloustlé černošské dívky Precious s názvem Precious: Based on the Novel Push by Sapphire.

Zlaté glóby uděluje zhruba osmdesátičlenná asociace zahraničních novinářů akreditovaných v Hollywoodu. Slavnostní ceremoniál se bude konat 17. ledna.

O postup mezi nominované na Zlaté glóby se v kategorii nejlepší zahraniční film ucházel také český snímek Protektor režiséra Marka Najbrta. V konkurenci rekordních 69 filmů ale neuspěl. Do nominované pětice se naopak propracovaly filmy Rozervaná objetí (režie: Pedro Almodovar), Baaria (režie: Giuseppe Tornatore), Chůva (režie: Sebastián Silva), Bílá stuha (Michael Haneke) a Prorok (režie: Jacques Audiard).

Nejlepší komedií či muzikálem se může stát film Nine, pod který se podepsal režisér oscarového Chicaga Rob Marshall. Do pětice nominovaných se dostala i Pařba ve Vegas a romantická komedie (500) Days of Summer. Utkají se s filmem Julie a Julia, v němž si zahrála Meryl Streepová. Ta se objevila i v posledním nominovaném příběhu Nějak se to komplikuje. Za obě tyto role má šanci získat glóbus pro nejlepší komediální či muzikálovou herečku.

Dvakrát padlo i jméno Sandry Bullockové. Zlatý glóbus by mohla dostat za účinkování v dojemném snímku The Blind Side i za komediální roli v romanticky laděném Návrhu. V komediální a muzikálové kategorii se s ní utkají i Julia Robertsová či Marion Cotillardová, v dramatické pak třeba Helen Mirrenová.

Mezi herci se v kategorii dramatu do pětice dostal Morgan Freeman, Colin Firth, George Clooney, Jeff Bridges a Tobey Maguire. V komediální a muzikálové kategorii glóbus čeká třeba na Roberta Downeye juniora, Daniela Day-Lewise či Matta Damona. Ten se objevil i v nominacích na nejlepšího herce ve vedlejší roli.

V kategorii režisérů by cenu mohli obdržet Quentin Tarantino za své Hanebné pancharty, Kathryn Bigelowová za snímek Smrt čeká všude, James Cameron za Avatara, Jason Reitman za komedii Lítám v tom a Clint Eastwood za film Invictus: Neporažený.

Za vedlejší roli by mohla sošku získat například Penélope Cruzová či Julianne Mooreová. Mezi muži by cena mohla kromě Damona připadnout Christophu Waltzovi, Christophu Plummerovi, Woodymu Harrelsonovi či Stanleymu Tuccimu.

Julie a Julia
Julie a Julia
Více fotek
  • Julie a Julia zdroj: Falcon http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1153/115276.jpg
  • Hanebný pancharti zdroj: Bontonfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1060/105948.jpg