Pražská rada schválila granty za téměř 523 milionů

Praha - Pražská rada dnes schválila víceleté kulturní granty za celkem 522,68 milionu korun, potvrdit je musí ještě čtvrteční zastupitelstvo. Žádostí se sešlo za zhruba 1,1 miliardy korun. „Rozhodnutí grantové komise bylo jednomyslné, rada žádné změny neudělala. V roce 2010 půjde na kulturní granty stejně peněz jako v roce 2009. Víceleté granty získají i některé nové projekty, jako je Bohemia Balet, Meet Factory nebo A Studio Rubín,“ uvedl radní pro kulturu Milan Richter.

O granty žádalo celkem 50 subjektů. Dvě žádosti byly vyřazeny kvůli nesplnění podmínek grantového řízení, 13 subjektů bylo přeřazeno do grantů jednoletých, a nemá tak jistotu financování v dalších letech. O jednoletých grantech by se mělo jednat v lednu. Podle Richtera není ale jisté, že se to stihne. Jednoroční granty by mělo dostat například Divadlo bez zábradlí, Divadlo v Řeznické nebo Letní shakespearovské slavnosti.

Rada schválila udělení 20 čtyřletých grantů. „Projekty ještě před grantovou komisí posoudil nezávislý ekonom, který hodnotil, jestli je projekt po finanční stránce dobře nastaven,“ řekl předseda kulturního výboru zastupitelstva Ondřej Pecha.

Deset víceletých grantů se týká divadla, sedm hudby, šest tance, tři jsou z oblasti výtvarného umění, fotografie a nových médií, dva se týkají literatury a šest připadá na kategorii ostatní.

Celková schválená dotace

  • rok 2010 - 122,38 mil.
  • rok 2011 - 142,85 mil.
  • rok 2012 - 126,75 mil.
  • rok 2013 - 130,70 mil.

Divadlo Komedie by mělo příští rok od města dostat 14,5 milionu korun, v dalších letech 14,5 až 15,5 milionu korun ročně, Divadlo v Celetné pak čtyřikrát čtvrt milionu korun. Dejvické divadlo by mělo v následujících čtyřech letech dostat ročně devět až 13 milionů korun. Bohemia Balet Taneční konzervatoře hlavního města Prahy by mohl počítat s dvouletým grantem po 400 000 korunách, Museum Kampa s dotací čtyřikrát 800 000 korun.

Řada pražských kulturních institucí na rozhodnutí o grantech netrpělivě čeká, protože na nich závisí jejich další fungování, za tento způsob grantové podpory mnozí magistrát už dříve kritizovali. Richter ale s kritikou nesouhlasí, podle něj peníze nelze ze zákona rozdělovat před schválením městského rozpočtu.