Česko hledá Raffaelův obraz za 1,3 miliardy

Praha - Ministerstvo kultury hledá způsob, jak do Česka vrátit 500 let starý obraz Madony s dítětem z dílny renesančního malíře Raffaela. Dílo bylo před lety ze země nezákonně vyvezeno jeho tehdejším majitelem, podnikatelem Jaroslavem Hřebíčkem. A to přesto, že dílo bylo krátce předtím v Česku prohlášeno za kulturní památku, což mimo jiné znamená, že vlastník nesmí předmět vyvézt z Česka bez povolení. Jeho hodnotu památkáři vyčíslili až na 1,3 miliardy korun. Raffaelův obraz měl být uložen v Curychu, v trezoru firmy Welti-Furrer, která se zabývá úschovou předmětů. Nikdo ale neví, kde se nyní obraz ve skutečnosti nachází. Vedení společnosti se nechce vyjádřit.

O osud obrazu ze 16. století, který se do země dostal ve 30. letech 20. století a od té doby vystřídal několik majitelů, se v posledních letech několikrát zajímala policie. Ministerstvo dokonce na majitele podalo trestní oznámení. Vyšetřování ale skončilo bez úspěchu. Ministerstvo kultury zvažuje, že by se opět pokusilo o návrat díla, konkrétnější plán ale zatím neexistuje, informují Hospodářské noviny, které celý případ dlouhodobě sledují.

„Obávám se, že případné získání obrazu bude velmi složité, poslední informace o tom, kde by obraz mohl být, pocházejí z roku 1994. V té době ovšem Švýcarsko ještě nebylo účastníkem dohody UNESCO o navrácení nezákonně vyvezených děl a tato smlouva nepůsobí zpětně. Dala by se tedy uplatnit jen tehdy, kdyby se obraz dostal do zahraničí nyní,“ informovala v telefonickém rozhovoru pro ČT24 Petra Ulbrichová z oddělení ochrany kulturních památek.

Video Rozhovor s Petrou Ulbrichovou
video

Rozhovor s Petrou Ulbrichovou

Podle jejích informací v prvé řadě nejde dnes už o to získat obraz do státního vlastnictví, ale hlavně zjistit, kde dílo je, jak je o ně pečováno, kde se pohybuje a jestli vůbec existuje.

Obraz Madony s dítětem byl podle zjištění HN vytvořen tři roky před Raffaelovou smrtí v jeho vatikánské dílně. Nejspíš jej nemaloval přímo Raffael, ale jeden z jeho žáků, Giulio Romano. Raffael nicméně dílo podepsal. A stejný motiv Marie s Ježíškem pravděpodobně později využil pro dílo Svatá rodina, které visí v Louvru v Paříži.