Plzeňská filharmonie se obává o svoji další existenci

Plzeň - Krajský úřad v Plzni totiž kvůli úsporám v rozpočtu snížil filharmonii na příští rok dotaci ze šesti na dva miliony korun. Podle ředitelky Lenky Kavalové je takový výpadek peněz pro těleso likvidační. Plzeňskou filharmonii nečekané snížení krajské dotace o čtyři miliony korun existenčně ohrožuje. S ostatními dotacemi má teď na příští rok jen čtrnáct milionů. A to je málo.

„Náklady na mzdy máme nyní 13 milionů korun ročně, tzn. že nezbývají prostředky na provoz. Kraj snad nemůže být lhostejný k tomu, že se pokládá těleso s historickou tradicí 64 let,“ upozornila Lenka Kavalová, ředitelka Plzeňské filharmonie. „Jestliže nebudou peníze, tak začnou lidé odcházet a to bude konec Plzeňské filharmonie,“ poznamenal koncertní mistr Jiří Žilák.

Vedení kraje snížení dotace zdůvodňuje ekonomickou krizí. „Navrhli jsme tolik, kolik si myslíme, že je reálné ufinancovat, nic jiného v tom nebylo,“ čekl k problematice náměstek hejtmanky pro regionální rozvoj Ivo Grüner.

Kraj nevylučuje, že ještě nějaké peníze filharmonii přidá ale další čtyři miliony, které by potřebovala, to rozhodně nebudou. „O dalším navýšení je možno dále jednat, ale určitě ne hned, nejdříve tak v první polovině příštího roku,“ informoval Milan Chovanec, ekonomický náměstek hejtmanky Plzeňského kraje.

Plzeňská radnice filharmonii přispívá dvanácti miliony ročně a snížení krajské dotace ze šesti milionů na pouhou třetinu nechápe. „Samozřejmě, že mě to mrzí, obzvlášť vzhledem ke kandidatuře Plzně na titul Hlavní město evropské kultury pro rok 2015,“ doplnil primátor Plzně Pavel Rodl.  

Pokud filharmonie chybějící peníze nezíská, začne připravovat krizový plán. Podle filharmoniků může finanční výpadek znamenat zrušení většiny koncertů v příští sezoně. 

Plzeňská filharmonie v pražském Rudolfinu
Plzeňská filharmonie v pražském Rudolfinu