Darjanin: Netušil jsem, jak mizerný plat má ředitel ČF

Praha - Generální ředitel České filharmonie Vladimír Darjanin shrnul průběh svého půlročního působení v jejím čele. Podle jeho slov vládne v tělese tvůrčí atmosféra a klid. Darjanin informoval, že se těleso dostává do vyrovnaného rozpočtu a letošní kalendářní rok zakončí s největší pravděpodobností bez schodku. Zásluhu na zlepšující se finanční situaci mají přijatá úsporná opatření a ministerstvo kultury, od něhož filharmonie pro letošní rok získala příspěvek téměř 80 milionů korun. Filharmonie pracuje s rozpočtem 200 milionů korun.

V období letních prázdnin prošla filharmonie kontrolou. Výsledky auditu byly zaslány jejímu zřizovateli, ministerstvu kultury, které by se k nim podle Darjanina mělo vyjádřit. „Výsledek auditu oznámím svým zaměstnancům v lednu. Momentálně mám jen náznaky, které ovšem znějí pro zaměstnance dost příjemně, protože bylo zhodnoceno, že jsou tam velmi kvalitní lidé,“ informoval v této souvislosti v rozhovoru pro ČT24 Darjanin.

Ještě před několika měsíci byl v rozpočtu ČF schodek přibližně 15 milionů korun, jeho aktuální výši není podle zástupců ČF možné odhadnout. Ze zákona by příspěvková organizace, jakou je ČF, měla skončit s vyrovnaným rozpočtem. Podle mluvčího ČF Zbyňka Havránka může ale nastat případ, kdy příspěvková organizace skončí hospodaření se schodkem.

„Udělali jsme co nejvíce úsporných opatření ve vztahu k nasmlouvaným firmám zabývajícím se například úklidem a také ve vztahu k honorářům umělců, jak dirigentů, tak sólistů, u kterých jsme se setkali s velkým pochopením,“ řekl dále Darjanin.

Pokud se koncepce týká, zhodnotil generální ředitel, že půl roku je v práci takového tělesa, jako je Česká filharmonie, velmi krátká doba, aby se nějak výrazně mohly projevit změny. „Zatím nejzřetelnější změny jsou vidět v estetické stránce, tzn. například v oblečení, ve vizualizaci programů, plakátů a podobně. Dále velmi pilně připravujeme sezony 2011 a 2012-13, kdy třeba zájezd do Japonska proběhne už za zcela jiných podmínek, než tomu bylo doposud. Další věci se budou realizovat postupně, podle projektu, který jsem při svém jmenování předložil a který stále platí,“ uvedl šéf ČF.

Objevily se však neoficiální informace o možném odvolání šéfa ČF právě na základě výsledků auditu. Umělecká rada ČF se minulý týden obrátila na ministra Václava Riedlbaucha s vyjádřením podpory Darjaninovi, takové informace vnášejí do řad orchestru neklid. K této záležitosti se zatím ministerstvo nevyjádřilo.

„Podobné spekulace jsem slyšel také. Jmenován jsem na šest let, ale podle zákona mohu být odvolán kdykoliv,“ uvedl Darjanin. Dodal, že spekulace nebude nijak komentovat.

Darjaninovi je dále vyčítáno, že neukončil své činnosti v oblasti hudebního podnikání, což při svém zvolení slíbil. „Z těch společností jsem neodešel proto, že jsem netušil, jak směšný plat bude mít šéf České filharmonie. Plat ředitele za rok je ekvivalentem šéfdirigenta ČF za týden. Dále ředitel tohoto tělesa má jen jmenovací dekret, nemá smlouvu, takže nikde není podmíněno, že když je jmenován na 6 let, nesmí být odvolán dříve. Bez uvedení důvodu vás může žřizovatel odvolat kdykoli. Být ředitelem České filharmonie je pro mě čest, ale k uživení rodiny to nestačí,“ ukončil rozhovor Vladimír Darjanin.