Klasická česká pohádka, zn.: STAHUJ

Praha – Stylově, v čase předvánočním, zpřístupnila 16. prosince Městská knihovna volně ke stažení výběr klasických českých pohádek. K nejznámějším z dvaceti šesti, které návštěvníci najdou na adrese knihovny, patří například Čert a káča, O dvanácti měsíčkách, O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku, Pohádka o perníkové chaloupce, Princ Bajaja, Sůl nad zlato či Sedmero krkavců. Zpřístupnění textů pohádek z fondů Městské knihovny v Praze volně na internetu navazuje na podobné projekty s dílem Karla Čapka, Boženy Němcové, a naposledy s detektivkami A. C. Doyla o Sherlocku Holmesovi.

„Část pohádek je vybrána ze sbírky Jaroslava Seiferta´Kouzelná lucerna´ vydané v roce 1945. Tato kniha v současné době již není v podstatě ve fyzické podobě k dispozici. Druhá část je pak především dílem Boženy Němcové,“ říká koordinátorka webových projektů Městské knihovny v Praze Kateřina Bajo.

Texty je možné si stáhnout nejen v klasických formátech pdf, rtf, txt pro tisk či čtení na monitoru, ale i ve speciálních verzích pro některé mobilní telefony a čtečky typu PDA. „Rodiče si například na cesty s dětmi nemusí brát objemné knihy, stačí si pohádky nahrát do telefonu či iPodu a pak z těchto zařízení předčítat,“ doplňuje Bajo. 

Elektronické texty doplňují omalovánky s pohádkovými postavami a další hry určené ke stažení a vytištění. Všechny ilustrace na internetové stránce jsou dílem výtvarnice Městské knihovny v Praze Evy Petržílkové. Pohádky ze sbírky Jaroslava Seiferta Kouzelná lucerna včetně stejnojmenné úvodní básně, jsou zveřejněny s laskavým souhlasem paní Jany Seifertové.

Městská knihovna v Praze
Zdroj: Městská knihovna