V Berlíně připravili výstavu o útěku Romy Schneiderové před Sissi

Berlín – Romy Schneiderová se celý život snažila zbavit škatulky s nápisem Sissi, přesto je v jejích biografiích často zmiňována podobnost osudu obou žen. Berlínské Muzeum filmu připravilo rozsáhlou výstavu, která dokumentuje profesní i životní dráhu této filmové hvězdy. Téměř tři stovky exponátů sledují hereččin život, od prvních filmových kroků až po její smrt, na trase Vídeň–Berlín–Paříž. Autoři ale návštěvníky upozorňují – bulvár nečekejte. Výstava potrvá do konce května.

„Chceme přispět k tomu, aby Romy Schneiderová vystoupila ze stínu role císařovny Alžběty,“ říká k výstavě kurátorka Daniela Sannwaldová. Expozice na ploše 450 metrů čtverečních je rozdělena do pěti tematických celků – první zachycuje Romy Schneiderovou jako dceru slavných hereckých rodičů, druhá její průlom do světa filmu, třetí v období, kdy byla světovou hvězdou, čtvrtá pak destrukci, která procházela životem Schneiderové, a pátá se zaměřuje na mýty s ní spojené.

Schneiderové role i její proměňující se obraz v médiích přibližují fotografie z tisku i osobního archivu, filmové ukázky i plakáty, kostýmy, korespondence a předměty fanoušků. Mnohé z vystavovaných fotografií jsou veřejně k vidění poprvé. V rámci doprovodných programů jsou na začátek roku 2010 plánovány také projekce filmů, v nichž Romy hrála.

Romy Schneiderová se narodila 23. září 1938 ve Vídni jako dcera oblíbených filmových herců Magdy Schneiderové a Wolfa Albach-Rettyho. Ve svém prvním filmu Šeříky až bílé začnou kvést si zahrála ještě ani ne jako patnáctiletá a v malé roli byla natolik přesvědčivá, že brzy začala dostávat nabídky na další filmování. Skutečný průlom pro ni znamenala trilogie o rakouské císařovně Alžbětě zvané Sissi (1955, 1956, 1957).

Role, která ji přinesla slávu, se stala i přítěží v její filmové kariéře a oprostit se od ní se Romy podařilo až v létě 1958, kdy při natáčení poznala Alaina Delona a odjela s ním do Paříže. Na rozdíl od Delona, který už byl hvězdou, začínala Romy ve Francii od nuly. V polovině 70. let už ale byla francouzskou filmovou star – za své role obdržela dvakrát i cenu César. 

V osobním životě se jí dařilo mnohem méně než v pracovním. Stejně jako císařovna Sissi se nedovedla vyrovnat s rolí, kterou musela hrát na veřejnosti, s neustálým dohledem paparazzi a obdivováním její krásy. Alžbětin syn, korunní syn Rudolf, spáchal ve třiceti letech sebevraždu, podobná tragédie postihla i Romy. Její čtrnáctiletý syn David zemřel při nešťastné náhodě v létě 1981. Romy ztratila v té době také otce a babičku Rose a jejich smrt ji velmi ranila. Deprese utápěla v alkoholu a prášcích a 29. května 1982 předčasně zemřela, prý na „zlomené srdce“.