The Met: Live in HD naděluje k výročí Hoffmannovy povídky

Praha - Přímým přenosem fantaskní opery Jacquese Offenbacha Hoffmannovy povídky z Metropolitní opery New York oslaví dnes projekt The Met: Live in HD své malé jubileum. Jsou to totiž právě dva roky, kdy se do něho zapojilo i Česko. Přímý přenos z Met bude dnes sedmnáct českých kin vysílat v 18:45. Diváci si budou moci vychutnat nové nastudování opery Hoffmannovy povídky v režii Bartletta Shera, jehož Lazebník sevillský byl do série Live in HD zařazen v sezoně 2006/2007.

Offenbachovo fiktivní zpracování života a osudových lásek německého romantického spisovatele E. T. A. Hoffmanna je fascinujícím psychologickým dobrodružstvím. Hoffmannovy povídky patří k těm dílům světového operního repertoáru, které jsou považována za mimořádně atraktivní, a jejich realizace je snem všech režisérů a výtvarníků. Sher nalezl inspiraci v dílech Franze Kafky a Federika Felliniho, odkazuje i na 20. léta minulého století a východní Evropu v tomto období.

Titulní postavu legendami opředeného zhýralého poety ztvární v Offenbachově opeře maltézský tenorista Joseph Calleja. Po jeho boku se ve dvojroli Antonie a Stelly představí ruská diva Anna Netrebko.

„O nových Hoffmannových povídkách se v New Yorku mluví jako o dalším triumfu generálního ředitele Met Petera Gelba v této sezoně. Sher je vynikající režisér, s jehož prací se čeští operní fanoušci mohli setkat při předloňském přenosu Rossiniho Lazebníka sevillského. Toho česká hudební kritika označila za divadlo par exelence. Přidejte k tomu vynikající pěvce v čele s Callejou a Netrebko, nádhernou Offenbachovu hudbu, příjemné prostředí kina, vysoké obrazové rozlišení a prostorový zvuk,“ komentoval tuto akci jeden z organizátorů přenosů Martin Cikánek.

0Satelitní přenosy ze slavné Metropolitní opery nyní nabízí ve vysokém rozlišení až tisícovka kinosálů ve dvaačtyřiceti zemích. Ve východní Evropě bylo žižkovské kino Aero prvním, které přenosy The Met: Live in HD zprostředkovalo. Loni v Česku zaujaly 23 tisíc diváků, zatím poslední listopadový přenos Pucciniho Turandot vidělo v přímém přenosu 4500 operních fanoušků. Společnost Aerofilms přichystala u příležitosti výročí pro české operní milovníky soutěž o letecký zájezd pro dvě osoby na představení v Metropolitní opeře New York. Více info na stránkách projektu.