Evžen Šimera originálně vnímá důležitou náhodu

Praha - V pražské Galerii kritiků v paláci Adria představuje své práce laureát Ceny kritiky pro rok 2009 Evžen Šimera, který byl loni nominován na cenu Jindřicha Chalupeckého. Výstava nazvaná Důležitá náhoda/Important Chance potrvá do 17. ledna. Cenu kritiky získal se zadáním Malba a její přesahy. Porota se na něm shodla jednoznačně. Jeho tvorba ji zaujala sloučením konceptuálního umění s malbou, pro niž za posledních pět let vyvinul vlastní technologii.

Šimera tvoří Stékané obrazy a přiznává inspiraci abstraktní expresionistickou malbou Jacksona Pollocka, avšak jen proto, aby k ní vytvořil metodický protipól. Zatímco totiž Pollock zpracovával barevné plochy svých obrazů štětcem, drásal je rukou či pomocnými nástroji, Šimera se ploch svých obrazů nedotýká. Má v ruce kapátko a z horní hrany obrazového rámu nechává barvu kontrolovaně stékat do optických geometrických struktur. Nikoli však podle svých emocí, ale podle prostých fyzikálních zákonů.

„Kapky barvy, tvořící strukturu obrazu, Šimeru až zázračně poslouchají. Kdyby nešlo o geometrické obrazce různě rozmístěných pruhů či mřížek v ploše, řekli bychom, že jsou výsledkem tak velké duševní koncentrace, s jakou se setkáváme v kaligrafii. Barva teče místy, která autor dopředu vybral, a protíná vybrané body na plátně. Někdy se v ní objeví bublina vzduchu nebo příměs nečistoty. Ty vytvoří v rastru poetické momenty,“ charakterizovala kurátorka galerie Vlasta Čiháková-Noshiro jeho dílo.

Šimera vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze a navštěvoval atelier malby Vladimíra Skrepla. Za sebou má stáž na londýnské Middlesex University, samostatné výstavy v Bratislavě, Praze a Brně a desítky společných výstav. Předloni představil svá díla na Staroměstské radnici.

Mimo cyklus Stékaných obrazů existuje od doby umělcova absolutoria na Akademii výtvarných umění ještě cyklus Stékaných rámů ze dřeva, které přesouvají pozornost diváka od plochy obrazu na jeho boční rámec. Cyklus Vypouklá plátna tvoří narušená traktologie stékání kapek přes překážky, které se snaží překonat. Nejnovějším pokusem dát kapkám barvy větší fyzikální soběstačnost jsou Obrazy ze stavu beztíže, jež jsou na výstavě předváděny i na videu.

Evžen Šimera - Vypouklé plátno
Evžen Šimera - Vypouklé plátno
Více fotek
  • Evžen Šimera - Vypouklé plátno zdroj: Art http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1308/130720.jpg
  • Evžen Šimera - Stékané rámy zdroj: Art http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1308/130721.jpg