Pátá várka kraťasů dorazí do Prahy v lednu

Praha - Výběr toho nejlepšího, co za uplynulý rok vytvořili mladí filmaři po celém světě, představí pátý ročník Festivalu krátkých filmů. Uskuteční se v novém termínu od 20. do 24. ledna v pražském kině Světozor. Organizátoři MFF Karlovy Vary slibují tři soutěžní sekce a devět nesoutěžních, mnoho filmů by mělo pocházet z Japonska a Španělska, diváci se mohou také těšit na ruské filmy o lásce nebo díla z počátku kariéry slavných tvůrců.

„Před několika lety jsme hledali způsob, jak se potkávat s diváky karlovarského festivalu také v průběhu roku. Věděli jsme, že o krátké filmy je v programu velký zájem, ale zároveň nám bylo jasné, že karlovarský festival jim nemůže dát tolik prostoru, kolik by si zasloužily. A tak se zrodil Festival krátkých filmů Praha. Po pěti letech zájem o něj roste a věříme, že se bude ještě dlouho líbit,“ uvedl prezident karlovarské přehlídky Jiří Bartoška.

0Zajímavostí letošního ročníku budou krátké filmy o lásce v podání ruských režisérů (Alexej German ml., Ivan Vyrypajev, Boris Chlebnikov, Kirill Serebrennikov). Chybět nebudou experimentální filmy a exkurz po tvorbě nejmladší generace českých filmařů ani filmy oceněné na nejprestižnějších světových festivalech, jako je Cannes, Berlín, Clermont-Ferrand nebo letošní držitel Oscara nebo ceny EFA. Informace budou pořadatelé postupně zveřejňovat na www.pragueshorts.com.

Festival tradičně uvede také krátké filmy dnes již slavných režisérů v sekci První podání. „V letošním roce se diváci mohou těšit například na jeden z prvních filmů kontroverzního korejského režiséra Park Chan-Woka (Oldboy, Nebohá paní Pomsta aj.) a školní film jednoho z nejtalentovanějších současných českých režisérů Marka Najbrta (Mistři, Protektor),“ dodává programový ředitel festivalu Karel Spěšný.

Mezinárodní porota udělí hlavní cenu s bonusem 5 tisíc eur (131 tisíc korun) a dvě zvláštní uznání. Publikum bude moci opět napříč všemi sekcemi vybrat film, který získá cenu diváků.

Film uvedený na Festivalu krátkých filmů Praha
Zdroj: Festival krátkých filmů Praha