Cen Czech Grand Design je jen sedm, kandidátů dvě stě

Praha - Akademie designu České republiky vybrala v prvním nominačním kole na ceny Czech Grand Design 2009 téměř dvě stě kandidátů. Jména těch, kteří se dostanou do užšího výběru, budou oznámena 15. ledna. O vítězích v sedmi kategoriích rozhodne porota složená z teoretiků, kritiků a publicistů zabývajících se designem. Jména oceněných a jméno osobnosti, která vstoupí do síně slávy, budou vyhlášeny 6. března ve Stavovském divadle (záznam večera odvysílá ČT2). Díla oceněných designérů si lidé budou moci prohlédnout v Uměleckopůmyslovém muzeu v Praze (od 10. do 23. března) a nejspíše také v Brně, kde se o výstavě ještě jedná.

Ocenění tvůrců, studií, firem a výrobců bude již tradičně uděleno v kategoriích designér roku, oděvní designér roku, grafický designér roku, fotograf roku, obchod roku, výrobce roku, objev roku a síň slávy. Titul Grand designér pak získá kandidát, který v tomto ročníku soutěže obdrží od akademiků největší počet nominací.

Vítěz této kategorie tradičně zhotovuje originální ceny pro následující ročník soutěže. Letos tato milá povinnost připadla Janu Čtvrtníkovi, který byl nominován za vázu Droog Aalto, kolekci sedacího nábytku pro Polstrin a vázy pro Moser.

Nejvíce nominovaných kandidádů - celkem třiatřicet - je v kategorii designér roku. Cena za mimořádný autorský počin v oblasti produktového designu včetně industriálního může připadnout například Jiřímu Pelclovi, Maximu Velčovskému, studiu Olgoj Chorchoj nebo Boa Design. Cenu uděluje ministr kultury a letos poprvé vítěz obdrží finanční odměnu pro realizaci svých dalších projektů.

Mezi 25 navrženým tvůrci v oděvním designu jsou mimo jiné Monika Drápalová, Liběna Rochová, Hana Havelková, Jakub Polanka, Martina Nevařilová, Eva Jiřičná, Klára Nademlýnská, studia Boheme, DNB nebo Leeda. V kategorii grafický designér roku je 26 kandidátů, na titul fotograf roku aspiruje 23 lidí, 12 nominací má kategorie obchod roku, 26 kategorie výrobce roku - cena za průmyslový design ministerstva průmyslu a obchodu a 29 designérů je mezi navrženými v kategorii objev roku - cena České spořitelny.

Vlastního vítěze bude vybírat i veřejnost. Anketa bude v lednu až březnu zveřejněna v titulech mediálních partnerů projektu a na internetových stránkách soutěže.

Šperkoobjekty Liběny Rochové
Zdroj: Czech Grand Design