Skleněný expres Stockholm–Praha

Praha – Výstavou Skleněný expres / Glass link se Uměleckoprůmyslové muzeum symbolicky loučí s předsednictvím Švédska, které Českou republiku v roce 2009 vystřídalo v čele Rady EU. Obě země spojuje v oblasti skla dlouhodobá tradice a spolupráce. Například v roce 1931 bylo Uměleckoprůmyslové muzeum pověřeno přípravou výstavy československého umění ve Stockholmu. Československé sklářství tehdy reprezentovala mimo jiné i skleněná figurka švédského krále Gustava V. hrajícího tenis.

Zdroj: www.kostaboda.se Autor: Micke Persson

Výstava, kterou muzeum připravovalo dva roky ve spolupráci se švédským muzeem skla ve Växjö, naopak představuje to nejlepší ze švédského sklářského mistrovství. „Jde o výběr toho nejlepšího, co vytvořilo švédské sklářství ve 20. století, a to jednak ze slavných skláren, jako Orrefors Kosta Boda, jednak také ze studií výtvarníků,“ potvrzuje kurátor Milan Hlaveš.

„Tito výtvarníci se často vyjadřují sochařským způsobem. Sklo využívají jako výtvarný materiál, nejen jako materiál pro výrobu užitkových předmětů,“ dodává. Návštěvníci si v Uměleckoprůmyslovém muzeu mohou vedle skleniček a misek prohlédnout i třeba skleněnou kabelku, zvířecí hlavu nebo loveckou pušku a „zastřeleného“ bažanta.

Řada ze současných prací jsou švédské návrhy realizované v českých sklárnách. To je případ i největšího exponátu celé výstavy – unikátní skleněné mísy o průměru jednoho metru, kterou na základě návrhu švédské sochařky Evy Lange zhotovili skláři ze sklárny Lhotský. „Samozřejmě spolupráce umělců se šikovnými řemeslníky přináší ty správné výsledky,“ dodává Gunnel Holmerová ze muzea skla ve Växjö.

Švédské předsednictví končí posledním dnem roku 2009, výstavu Skleněný expres budou moci návštěvníci muzea zhlédnout ale i v roce 2010, a to až do konce února.

Skleněný expres / Glass link
Skleněný expres / Glass link