Na zábradlí utíkají z reality do tance

Praha - Divadlo Na zábradlí uvede v sobotu 19. prosince českou premiéru inscenace A tančit!. Hru německého režiséra Fitze Katera režíruje také německá režisérka Jo-Anna Hamann. Text pojednává o nenápadné manipulaci, současném kultu mládí, nesvobodě, která má podobu uvěznění v „pohlaví“ a bezmoci podřízených v nadnárodních firmách. Jednou z možností, jak z přítomností, která svírá jak španělská bota, je útěk: do tance.

Bernie je zaměstnancem biotechnické firmy, kde se myším implantují lidské uši. Zná všechny filmy Bustera Keatona, jeho život je však o něco méně komický. Zneužívá své mocenské pozice nejen k tomu, aby podřízené nutil k pochybným chovatelským pokusům, ale i k dobývání žen. 

Ve hře se zrcadlí obraz současné zdeformované společnosti. Jejích slabin, frustrací, zmatků a poznamenání všeho druhu. Fritz Kater tedy nabízí spásné řešení, kterým je útěk. Útěk do tance. Není první, kdo v tanci vidí spásu. V tanci je cosi démonického, vyššího, co lze jen těžko pragmaticky pojmenovat. V industriální mýdlové opeře se člověk podlamuje pod tíhou moderní doby. Pociťuje bezmoc v dnešním světě, který je postaven na pochybných hodnotách, kde jsou na prvním místě peníze, majetek, kariéra a touha po moci. Jedinec nemá šanci, pakliže pracuje a žije v systému.

Hra A tančit! (Tanzen) měla světovou premiéru v roce 2006 v Gorki Studio Berlin.

O tvůrcích:

Jo-Anna Hamann se narodila 2. prosince 1970 v německém Hamburku, studovala klasický tanec v Baletní škole Hamburk, jehož studium musela ze zdravotních důvodů ukončit. Následně studovala obor klasické a moderní filozofie na Univerzitě Hamburk a potom herectví a režii u profesora J. M. Krasovského na Státní divadelní akademii v Petrohradu, kde pracovala jako asistentka režie, režisérka a tlumočnice v Mariinském divadle. Po návratu do Německa byla v letech 2004 - 2006 v angažmá v německém divadle Deutsches Theater Berlin a v letech 2006 - 2007 v berlínském Divadle Maxima Gorkého. Ve svých inscenacích zúročila studia filozofie i baletu, otázky viny a manipulace. V roce 2008 režijně hostovala v Praze inscenací Genesis 2 (Ivan Vyrypajev, meetfactory). Žije v Berlíně.

Fritz Kater je pseudonym používaný německým dramatikem Arminem Petrasem od poloviny 90. let. Narodil se v roce 1964 v západoněmeckém Meschede. Studoval režii na Akademii dramatických umění Ernsta Busche, pracoval jako asistent režie ve Frankfurter Theater am Turm (TAT) a v Münchner Kammerspiele, v letech 1996 – 99 působil jako umělecký vedoucí v Theater Nodrhausen a zastával funkci kmenového režiséra v Lipsku a následně ve Frankfurter Schauspiel. Od sezóny 2006/2007 je ředitelem v berlínském Divadle Maxima Gorkého.

Za svou hru Čas žít, čas zemřít (Time to live, time to die) získal v roce 2003 cenu Mülheims Dramatists. Tu uvedlo v minulosti Divadlo Na Zábradlí pod názvem Včas milovat, včas umírat v režii Jiřího Pokorného.

A tančit!
A tančit!