Magdalena Kožená přichystala dva vánoční dárky

Praha – Mezzosopranistka Magdalena Kožená se dnes představí v pražském Národním divadle. Za doprovodu Pražské komorní filharmonie pod vedením švýcarského dirigenta Kaspara Zehndera předvede známá pěvkyně na jevišti Národního své umění také 20. prosince. Na programu obou večerů bude výběr z tvorby známých evropských skladatelů 19. a 20. století. Zazní písně Gustava Mahlera či ukázky z děl Hectora Berlioze, Julese Masseneta a Georgese Bizeta.

Koncert zahájí předehra německého skladatele Franze Schuberta Kouzelná harfa, kterou složil ke stejnojmennému melodramatu. Dále budou uvedeny písně ze sbírky Gustava Mahlera Chlapcův kouzelný roh na texty stejnojmenné sbírky německé lidové poezie a písně básníků Achima von Arnima a Clemense Brentana.

Druhá polovina večera nabídne návštěvníkům francouzskou operní tvorbu 19. století. Jako první zazní Markétina Gotická píseň o králi z Thule z dramatické legendy Faustovo prokletí Hectora Berlioze. Z opery Kleopatra Julese Masseneta zazní árie J'ai versé le poison dans cette coupe d'or a také Massenetova Suita č. 4 pro orchestr: Pitoreskní scény z roku 1874. Koncert vyvrcholí suitou z populární opery Georgese Bizeta Carmen.

Šestatřicetiletá Magdalena Kožená patří ke světové operní špičce. Pozici jedné z nejvyhledávanějších a nejvýraznějších mezzosopranistek dokládá řada ocenění, která ve své kariéře získala v České republice a v zahraničí, i exkluzivní smlouva s nahrávací společností Deutsche Grammophon. Letos v říjnu získala cenu časopisu Gramophone v kategorii recitálu za nahrávku opery Julietta Bohuslava Martinů. Cenu Gramophone získala i před pěti lety v hlavní kategorii Umělec roku. Letos byla také nominována na MIDEM Classical Award 2010 v kategorii opera.