Alvin a Chipmunkové nejsou sami. Potkali totiž Chipettky

Praha – Na Štědrý den vstoupí do světových i českých kin dvojka amerického snímku Alvin a Chipmunkové: The Squeakquel. Film, kombinující hereckou akci s animací, se už objevil mezi tituly, které mají šanci získat Oscara v kategorii animovaných filmů. Distribuční slogan Jsou zpět a nejsou sami, který dvojku doprovází, napovídá, že počet hrdinů se v pokračování rozroste. Tři neobyčejné veverky se do povědomí lidí dostaly před padesáti lety, také o Vánocích – hitem The Chipmunk Song.

Komiksoví hrdinové několika generací se na filmovém plátně představili poprvé před dvěma lety. V prvním díle se hudebnímu skladateli Daveovi Sevillemu podařilo během okurkové sezony udělat ze zpívajících Chipmunků Alvina, Simona a Teodora senzaci, a to i přesto, že toto nekontrolované trio zdevastovalo svému kamarádovi Daveovi dům, ohrozilo jeho kariéru a převrátilo život vzhůru nohama.

Ve dvojce Chipmunkové potkají dívčí trio Chipettky, z nichž se možná stane i něco víc než jen kamarádky. „S prvním filmem jsme oslovili tři generace fanoušků Chipmunků. Ty, co vyrostli v 80. letech se seriálem, jejich děti, a dokonce i ty, co si je pamatují ještě z 60. let. Věděli jsme, že když natočíme dobrý film, budeme mít široké publikum,“ uvedla producentka Janice Karmanová.

Pokračování tvůrci pojali ale ve větším stylu – diváci mohou čekat víc hudebníků, hlubší emoce a více akcí, třeba honičku na motorkách a helikoptéry. I když producenti Ross Bagdasarian, jehož otec, zpěvák a skladatel, byl autorem vánočního hitu The Chipmunk Song, a Janice Karmanová plánovali natočit ještě větší a zábavnější film, než byli první Chipmunkové, nedrželi se vždy nejmodernějších prostředků.

Například při zachycení typických hlasů Alvina a jeho kamarádů trvali na použití způsobu staré školy – zpomalení nahrávek na poloviční rychlost a následně jejich přehráním v běžné rychlosti. 

Režie se tentokrát ujala Betty Thomasová, za kamerou stál zkušený filmař Antony B. Richmond, který mimo jiné v roce 1968 natočil s Beatles legendární koncert na londýnské střeše. O čtyřicet let později natočil podobnou scénu – na střeše v Los Angeles s Chipmunky.