Ministerstvo vytklo Darjaninovi chybný audit i možný střet zájmů

Praha - Ministerstvu kultury se nelíbí audit České filharmonie (ČF), který nechal udělat její nový šéf Vladimír Darjanin. Vadí mu také, že Darjanin vykonává funkci generálního ředitele této významné kulturní instituce „jako melouch“ a hrozí mu střet zájmů. Spekuluje se o tom, že ministr kultury Václav Riedlbauch, který vedl filharmonii před Darjaninem, ho chce odvolat z funkce.

Do čela České filharmonie nastoupil Darjanin před půl rokem. V období letních prázdnin prošla filharmonie kontrolou. Výsledky auditu poslal Darjanin ministerstvu. Podle ministerstva jde o dokument, ve kterém za 125 000 korun auditor jen prokázal svou nedostatečnou orientaci v právních předpisech platných pro státní příspěvkovou organizaci, což mělo za následek neobjektivní hodnocení finančního hospodaření ČF a chybné závěry o údajném porušování rozpočtové kázně při hospodaření s fondy.

Darjanin přitom v České televizi tvrdil, že výsledek auditu vyznívá pro Českou filharmonii kladně. „Výsledek auditu oznámím svým zaměstnancům v lednu. Momentálně mám jen náznaky, které ovšem znějí pro zaměstnance dost příjemně, protože bylo zhodnoceno, že jsou tam velmi kvalitní lidé,“ informoval v rozhovoru pro ČT24.

Ministerstvo také upozornilo, že Darjanin dosud neukončil své aktivity v hudebním podnikání, což při svém zvolení slíbil. Darjanin působí podle obchodního rejstříku v několika společnostech, mimo jiné ve společnosti Akademie klasické hudby, která Dvořákovu Prahu pořádá. Jejím intendantem zůstal, protože tyto své aktivity nepovažuje za střet zájmů. V produkční společnosti DaDa ukončil svoji činnost jako akcionář, ale může v ní dále působit. Jeho akcie byly převedeny na neznámého majitele. Kdo akcie získal, Darjanin neoznámil. V České televizi tvrdil, že novým majitelem není nikdo z jeho rodiny.

„Z těch společností jsem neodešel proto, že jsem netušil, jak směšný plat bude mít šéf České filharmonie… Být ředitelem České filharmonie je pro mě čest, ale k uživení rodiny to nestačí,“ řekl k tomu před několika dny v ČT24 Darjanin.

Podle ministerstva ale „v žádném případě není vhodné, aby funkce generálního ředitele byla vykonávána jako 'melouch', to jest při zapojení do dalších výdělečných společností, speciálně těch, kde hrozí střet zájmu“.

Umělecká rada České filharmonie se minulý týden obrátila na Riedlbaucha s vyjádřením podpory Darjaninovi. Podle ní totiž neoficiální informace o možném odvolání šéfa filharmonie vnášejí do řad orchestru neklid. Některé spekulace tvrdí, že jedním z důvodů odvolání by mohly být právě výsledky auditu. K této záležitosti se zatím ministerstvo nevyjádřilo.