Kostohryzovy Básně a Povídky jsou knihami roku

Praha - V tradiční literární anketě Lidových novin Kniha roku letos zvítězil básník a spisovatel Josef Kostohryz s knihami „Básně“ a „Povídky a jiné prózy“. Lidové noviny nezakrývají, že se jedná o anketu s osobním zabarvením. Cílem je snaha objevovat tituly, které byly v jiných soutěžích i v běžné recenzní praxi neprávem opomenuty. V posledních letech se počet respondentů, kteří se rekrutují z řad spisovatelů, překladatelů, editorů, literárních kritiků, humanitních i přírodních vědců, politiků a jiných osobností literárního a veřejného života, výrazně zvýšil.

Každý z nich hlasuje bez předběžných nominací pro tři knihy z celé knižní produkce daného roku (započítávají se přitom také knihy z roku předešlého), jež považuje za nejhodnotnější ze své četby. Hlasující také své tipy krátce komentují. Letos v anketě hlasovalo rekordních 220 lidí.

„Hodnotící lidé jsou, řekněme, významné osobnosti českého kulturního, společenského, ale i politického, ale i jiného života. Lidé, kteří mají k literatuře blízko, ale ne bezpodmínečně,“ informoval redaktor LN Jiří Peňás.

Josef Kostohryz byl oceněn in memoriam

Básník, který byl pronásledován komunistickým režimem, zemřel v roce 1987. Narodil se v jižních Čechách, odkud bral inspiraci, stejně jako z pobytu v Itálii, kde studoval a přednášel na univerzitě. V roce 1951 byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na doživotí za velezradu. Propuštěn byl až před Vánoci 63.

„Ale jeho poezie s tím jakoby nemá nic společného. Je velmi komplikovaná, metafyzická, není v ní nic politického, ale ani nic explicitně náboženského, jak by se čekalo od takzvaně katolického autora,“ upozornil literární publicista Martin C. Putna.

Oceněné povídky a básně napsal Kostohryz v průběhu čtyřicátých let. Nakladatelství Vyšehrad je chtělo vydat už v roce 48 pod názvem Osudy, ale původní sazba byla zničena.

O druhé a třetí místo se v anketě Kniha roku 2009 dělí Ivan Klíma se vzpomínkami Moje šílené století a Výběr z časopisů Sešity, které vycházely v letech 1966–1969 jako Almanach mladé literatury. Výběr uspořádal Petr Kabeš. 

Z historie ankety Kniha roku:

„Začátky ankety Kniha roku jsou spojeny se jmény Čapka a Basse, první se volila v roce 1928. V devadesátých letech na ni obnovené Lidové noviny navázaly,“ řekl Jiří Peňás.

V novodobé historii ankety je letošní ročník v pořadí devatenáctý. Prvním laureátem obrozené ankety byl v roce 1991 Václav Havel za knihu Letní přemítání. V loňském roce ocenění získala publikace Lexikon české literatury I až IV autorů Vladimíra Forsta, Jiřího Opelíka a Luboše Merhauta.