Malostranská beseda v opraveném kabátu

Praha - Pražská Malostranská beseda dnes poprvé po tříleté rekonstrukci otevřela své dveře pro veřejnost. Rekonstrukce přišla na 200 milionů. Nejvýraznější změnou je návrat tří věží, které byly odstraněny asi před 200 lety. Prostřední věž dostane během několika dní zvon, kterému požehnal kardinál Miloslav Vlk. Beseda bude od 1. března opět fungovat jako kulturní centrum.

Náklady na rekonstrukci historické budovy se vyšplhaly skoro ke 200 milionům korun. Původně přitom radnice Prahy 1 hodlala do projektu investovat 30 milionů. Konečnou částku ale výrazně navýšilo rozhodnutí, že se nebude opravovat jen část budovy, jak se původně zamýšlelo, ale naopak celá Malostranská beseda.  


Budova byla kompletně zrekonstruována, obnoven byl například unikátní renesanční krov, zrestaurovány stropní malby nebo vybudována nová vzduchotechnika. Nejvýraznější změnou je ale návrat tří věží, které na budově již v minulosti byly. Pravděpodobně kvůli nestabilitě ale byly odstraněny na začátku 19. století. Teď byly znovu vystavěny, jednu z nich bude zdobit zvon jménem Václav, na který se lidé složili ve veřejné sbírce. 

„Je to hezké v době, kdy si každý hraje na svém písečku, najednou Malostraňáci se dali dohromady a hrají na společném písečku,“ okomentoval to kardinál Miloslav Vlk.

Dům by se měl stát kulturním centrem, kde by se měly pořádat koncerty, výstavy nebo divadelní představení. Vzniknou zde i restaurace nebo videokavárna. „Chceme navázat na tradici, která tady vznikla. Naším cílem je oslovit i mladší generaci. Vůbec nejradši bychom byli, kdyby se nám generace hezky prolnuly a byl to opravdu multikulturní stánek,“ říká umělecký ředitel Malostranské besedy David Hanzlík. Za kulturou sem lidé ale mohou přijít až 1. března. V tento den se totiž Malostranská beseda otevře veřejnosti oficiálně.


Beseda byla od konce 15. do sklonku 18. století radnicí Menšího Města pražského. V roce 1575 v ní představitelé nekatolické šlechty sepsali společné vyznání víry, takzvanou Českou konfesi. Od druhé poloviny 19. století sloužila jako kulturní a spolkové centrum Malé Strany.