Vladimír Mišík stále jede na plný plyn

Praha – Na vánočním hudebním trhu je letos k dostání i první část kompilačních CD legendy naší rockové hudby Vladimíra Mišíka. Alba mapují jeho tvorbu z let sedmdesátých a osmdesátých. Název boxu je Déja vu (1976 - 1987). Komplet obsahuje první Mišíkovo album Stříhali dohola malého chlapečka, nahrávky ETC…2, ETC…3, ETC…4 a anglickou verzi jeho prvního alba They Cut Off The Little Boy's Hair. Zpěvák byl hostem pořadu Události v kultuře ČT24 a v rozhovoru zavzpomínal na své první album, dobu zákazu činnosti a též přiblížil současný život profesionálního muzikanta.

„První naše deska byla prosazená naším kamarádem Hynkem Žalčíkem, a to vlastně z nuly. Sice jsem měl za sebou už Blue Effect, Kuře v hodinkách, ale tahle deska byla poprvé pojatá jako sólová. Kupodivu komise v Supraphonu kývla i na texty a my šli do studia. Prodávalo se to slušně a na to konto jsme rozjeli kariéru kapely ETC… Pokud se cenzury týká, na desku se nedostala jen jedna píseň s nádherným textem, jak mladík hoří láskou, a to by prý mohlo evokovat Palacha atd. Ovšem nejkomplikovanější to bylo v roce 1980 až 82, kdy jsem pak najednou měl zákaz zpívat a do žádného studia jsem neměl přístup,“ vzpomínal Vladimír Mišík.

„Po hudební stránce nejtěžší období bylo po té nucené pauze. Znovu nastartovat nám dalo hodně zabrat. Pak, kolem čtvrtého alba, jsme měli více osobních problémů, ale to se stává ve všech skupinách lidí, jež dlouho spolu pracují a tvoří,“ doplnil Mišík, který zároveň upozornil na přípravu nové desky.

Video Vladimír Mišík - klip
video

Vladimír Mišík - klip

„Děláme to trochu na etapy, a když všechno půjde, tak jak má, možná v březnu by mohlo vyjít nové CD. Pokud se koncertů týká, my jako dlouhotrvající kapela, se nevyhneme tomu, abychom nehráli skladby, které jsou zažité a lidé je mají rádi. Je příjemné, že ty pecky ani moc nezestárly, že se dají hrát. Také je v dlouhé existenci ta výhoda, že když nás nic nového nenapadá, můžeme sáhnout po něčem, co jsme už hodně dlouho nehráli a na co jsme skoro už zapomněli.“

Vladimír Mišík v současnosti hodně koncertuje, a to jak ve větších sálech, kde vystupuje se skupinou ETC…, tak i v menších klubech, kam zavítá s malou variabilní partou nazvanou ČGD – Čundrgraund čili Čuďák. Další komplet s písněmi Vladimíra Mišíka se Supraphon chystá vydat příští rok.

Vladimír Mišík a ETC…2
Vladimír Mišík a ETC…2
Více fotek
  • Vladimír Mišík a ETC…2 zdroj: Vladimír Mišík http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1314/131375.jpg
  • Vladimír Mišík a ETC…3 autor: ČT24, zdroj: Vladimír Mišík http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1314/131376.jpg
  • They cut off the little boy's hair autor: ČT24, zdroj: Vladimír Mišík http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1314/131378.jpg