Na Pražském jaru nejvíce lákají pianisté a Má vlast

Praha - Pětatřicet tisíc lístků na mezinárodní festival Pražské jaro se začalo prodávat 14. prosince a už první den se zcela vyprodal úvodní koncert v Obecním domě, kde zazní tradiční Má vlast v podání Pražské komorní filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši. Velký zájem je i o závěrečný koncert s pianistou Emanuelem Axem a Rozhlasovým symfonickým orchestrem z Berlína. Fanoušky lákají především koncerty slavných pianistů, jen několik lístků zbývá například na soubor The Academy of St Martin in the Fields s dirigujícím klavíristou Murrayem Perahiou, ale i na vystoupení slavné houslistky Anne-Sophie Mutterové.

Britský soubor The Academy of St Martin in the Fields s Perahiou provede mimo jiné Bachovy klavírní koncerty. Anne-Sophie Mutterová přednese vrcholné romantické dílo Houslový koncert D dur Johannesa Brahmse. S touto legendární houslistkou se poprvé českému publiku představí americký Pittsburský symfonický orchestr se svým novým rakouským šéfdirigentem Manfredem Honeckem, který je v letošní sezoně také hostujícícm dirigentem České filharmonie. 

„Výborně se prodávají také koncerty s největším současným českým pianistou Ivanem Moravcem, jenž vystoupí u příležitosti svých 80. narozenin, nebo Garrickem Ohlssonem, který je také miláčkem publika,“ doplnila mluvčí festivalu Alena Svobodová. Hvězdnou sestavu pianistů jubilejního ročníku doplňuje ještě rumunský pianista Radu Lupu i zástupce mladší generace českých pianistů Martin Kasík.

Festival například navštíví nedlouho po svých 85. narozeninách i jeden z nejvýznamnějších žijících skladatelů, dirigent Pierre Boulez. Poprvé řídil před českým publikem londýnský Symfonický orchestr BBC v roce 1967, na Pražském jaru pak účinkoval s pařížským Ensemble intercontemporain v roce 1990. Od 70. let uvádí festival Boulezova díla; naposledy před třemi lety vokálně-instrumentální skladbu Kladivo bez mistra, která je považována za klíčové hudební dílo druhé poloviny minulého století.

Pražské jaro začne 12. května, potrvá do 4. června 2010 a nabídne více než 50 koncertů. Vstupenky, jejichž ceny se pohybují mezi 100 až 2900 korunami, se prodávají v 850 pobočkách Ticketpro i pokladně Pražského jara v Rudolfinu.