Do Říše pohádek se lze dostat i bez pláště

Praha – Rovných třicet let uplynulo v letošním roce od natočení první řady Arabely. Pohádkové hrdiny oblíbeného seriálu připomíná putovní výstava, která je v předvánočním čase k vidění v Praze, v jinak veřejnosti nepřístupných prostorách dominikánského kláštera na Starém Městě. Na rozdíl od předchozí expozice je ta pražská bohatší o kostýmy a rekvizity ze seriálového pokračování Arabela se vrací aneb Rumburk králem Říše pohádek, které vzniklo v 90. letech.

Návštěvníci si mohou prohlédnout například dodnes zachovaný kouzelný prsten, křišťálovou kouli nebo cestovní plášť i řadu dalších kouzelných předmětů. Ocitnou se přímo mezi kostýmy královské rodiny a čarodějů I. i II. kategorie a pěti desítkami dalších pohádkových kostýmů, jako jsou šaty královských rádců, Rumburakovy čarodějnické pomocnice, ježibaby z Perníkové chaloupky nebo i disko šaty princezny Xenie.

Výstava chce také představit ideál „moderní“ civilizace 70. let, který tolik obdivovala rozmařilá princezna Xenie v podání Dagmar Patrasové. V domácnosti Majerových si lidé mohou prohlédnout interiér dobového obývacího pokoje s tehdejšími doplňky a módou. Podívat se tu také mohou na jeden díl seriálu s názvem Rumburakova pomsta.

Nezapínejte si plášť

Život v pohádkovém světě Arabely si ale především malí návštěvníci mohou i vyzkoušet – obléci se do některého pohádkového kostýmu a nasadit si paruku, usednout na trůn nebo si lehnout na postel babičky Červené karkulky. „Pro školní skupiny máme připravený jednou denně lektorský program, v němž se dozvědí, jak taková pohádka nebo film vzniká. Představíme jim také s komentářem jednotlivé kostýmy a předměty,“ doplnil kurátor výstavy Petr Lukas. 

Výstava k seriálu Arabela do Prahy přicestovala po premiéře v Letohrádku Mitrovských v Brně, reprízách na hradě Bouzově, v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě a na zámku v Kuníně. V dominikánském klášteře bude k vidění do 27. prosince, na jaře se přesune na české hrady a zámky.

Více o seriálu Arabela, více o výstavě.