Seriál o Bergmanově ceně posedlosti píše jeho zeť

Stockholm – Švédská televize se chystá natočit čtyřdílný životopisný seriál o slavném filmovém režisérovi Ingmaru Bergmanovi. Na obrazovkách by se měl objevit v roce 2012. Impuls k projektu vzešel od Bergmanova zetě, známého švédského spisovatele Henninga Mankella, který bude také autorem scénáře. Život světoznámého režiséra chce v seriálu ukázat z více pohledů, v jeho světlých i temných obdobích.

„Věnovat se má především věcem, které tolik známé nejsou. Mankell chce zobrazit, jakou cenu Bergman platil za svou posedlost filmem, za touhu po úspěchu a za úspěch,“ přibližuje jeden z největších projektů Švédské televize novinář Tomáš Sniegoň.

K napsání dobrého scénáře má jednašedesátiletý Mankell hned dva předpoklady – Bergmana znal jako jeho zeť velmi dobře a navíc je velmi úspěšným spisovatelem. Zatím napsal 41 knížek, česky vyšly například knihy Číňan nebo Mrtví ve člunu, a je také autorem několika divadelních her. V roce 2008 byl vyhodnocen jako devátý nejprodávanější autor na světě. Do povědomí se zapsal především sérií detektivek, v nichž případy řeší inspektor Kurt Wallander z Ystadtu. Mankellovy detektivní příběhy byly v roce 2008 také zfilmovány.

„Vždycky mě fascinovalo, jakou cenu musel Bergman zaplatit za svou nekompromisní kreativitu – ztížilo to řadu aspektů poslední fáze jeho života,“ řekl o svém tchánovi Mankell. „Nejvíce mě na celém příběhu zajímá to, co by se dalo označit jako 'cena posedlosti', čili Bergmanovy tvůrčí mánie. Jsem přesvědčen, že to lze aplikovat všeobecně, na všechny lidi. Nemusíte být slavným umělcem, abyste zaplatili vysokou cenu za to, že prožijete takový život, jaký jste si zvolili,“ domnívá se.

Na scénáři má pracovat celý rok 2010, následující rok pak chtějí tvůrci věnovat natáčení jednotlivých dílů, z nichž každý bude hodinový. Mankell už předložil zhruba devadesátistránkový námět projektu. „Chci vytvořit příběh velkého rozsahu, a to jak časově, tak prostorově – od prvních divadelních experimentů Ingmara Bergmana ve stockholmském mládežnickém klubu až po život, jaký vedl v osamění na ostrově Farö. Kromě toho se Bergman tvůrčím způsobem setkal s řadou významných osobností, mezi jinými s Charliem Chaplinem nebo Gretou Garbo,“ připomněl.

Na výsledek filmu o slavném filmaři si diváci budou muset dva roky počkat, vysílat ho chce Švédská televize v roce 2012. „Zatím se neví, kdo ho bude režírovat, ale do příštích Vánoc by měla být všechna konkrétní jména známa,“ předpokládá Tomáš Sniegoň.

0Ingmar Bergman (14. července 1918 Uppsala – 30. července 2007 Fårö) se narodil v rodině pastora státní luteránské církve. Dětství v přísném religiózním prostředí se promítlo i do jeho tvorby. Bergman vystudoval literární historii, ale jeho zájem se postupně více přesouval na divadlo a následně na film. Ve věku 26 let se stal ředitelem Hälsingborgského městského divadla a nejmladším ředitelem divadla v Evropě vůbec. Svůj první film Kris (Krize) podle divadelní hry dánského autora Lecka Fischera Matka-zvíře natočil v roce 1945. Jeho filmografie zahrnuje řadu oceňovaných filmů - jako Sedmá pečeť, Lesní jahody, Mlčení, Scény z manželského života nebo Fanny a Alexandr. Bergman byl pětkrát ženatý a je otcem devíti dětí, z nichž některé se vydaly po jeho uměleckých stopách.

Persona (1966, režie: Ingmar Bergman)
Persona (1966, režie: Ingmar Bergman)
Více fotek
  • Persona (1966, režie: Ingmar Bergman) zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1319/131863.jpg
  • Šepoty a výkřiky (1972, režie: Ingmar Bergman) zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1319/131862.jpg
  • Ingmar Bergman zdroj: www.imdb.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1319/131857.jpg