ČT uvede romskou pohádku

Praha - Známá pohádková postava hloupého Honzy dostala novou podobu - Česká televize připravila na první vánoční svátek pohádku Dilino a čert, inspirovanou romskými příběhy. Nešika a budižkničemu, troufalý uhlířský syn, v ní nakonec přelstí i samotné peklo. Pohádku, v níž hraje velkou roli autentická romská hudba a v roli čerta v ní diváci uvidí Jiřího Lábuse, uvede 25. prosince od 14:10 ČT1.

„Dělal jsem spoustu romských dokumentů a Romové se mě vždycky ptali: 'Proč neuděláte také nějakou romskou pohádku, když máme takové krásné?'“ říká režisér a scenárista, autor pohádky Jaroslav Hovorka.

Dilino je syn romského uhlíře. Zamane si oženit se s dcerou samotného krále. "Dilino sice znamená v romštině hlupák, ale Dilino tady v té pohádce úplný hlupák není," říká představitel hlavní role Filip Cíl.

Video Jana Hejkrlíková hostem Událostí, komentářů
video

Jana Hejkrlíková hostem Událostí, komentářů

Nadpřirozené síly, které se Dilinovi podaří získat pro svůj plán, v pohádce zpodobňuje Jiří Lábus v roli čerta. „Český čert je takový truhlík, trouba, vlastně docela roztomilý čert. To není nějaký Mefisto,“ podotýká herec.


Veselá pohádka s písničkami o tom, že na každého čeká někde troška štěstí - třeba i v dutém stromě - se natáčela na hradě Houska, v Mělníku a okolí.

Dilino a čert
Dilino a čert
Více fotek
  • Dilino a čert autor: ČT, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1320/131935.jpg
  • Dilino a čert autor: ČT, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1320/131932.jpg