Do vánočního klobouku ČT se vejde celé peklo

Praha – Vánoční program letos Česká televize tahá z klobouku, a tak v něm nebudou chybět kouzla, překvapení a samozřejmě ani králíci, kteří budou dávat o svátcích dobrou noc. Nejvíc je ale letos čertů. Podle počtů programové ředitelky ČT Kateřiny Fričové mohou diváci o Vánocích potkat šestnáct čertů ve velkých rolích a jedno celé peklo. Kromě nespočtu nejen čertovských pohádek, z nichž čtyři si na svátečních obrazovkách odbudou premiéru, se mohou diváci těšit i na filmové příběhy, které nadílku dobrých konců ještě rozšíří.

POHÁDKY - rohy, nudle a kouzla

Pohádkové perpetuum mobile spustí na Štědrý den Kouzla králů, loňská štědrovečerní pohádka o nebezpečných nástrahách a velké lásce odvážného Tadeáše a princezny Mariany. Po obědě se diváci dozvědí, že Čert ví proč a s čerty se setkají ještě jednou, až se Myší kožíšek opět stane Princeznou se zlatou hvězdou. Hlavní vánoční pohádka je totiž čertovská – s čerty jsou v ní žerty a Láska rohatá.

Pekelníci budou hrát svou roli i na první svátek vánoční – v pohádce Dilino a Čert se ukáže, proč se nevyplácí kácet stromy, v nichž je za trest uvězněný čert nápadně podobný Jiřímu Lábusovi. Zatímco ve štědrovečerní Lásce rohaté se Jiřina Bohdalová objeví jako čertovská babička, o den později se stane Nesmrtelnou tetou v pohádce, kde i rozum ztratí rozum. V hlavě zpřeházené to na první i druhý pohled mají také obyvatelé městečka Bludičkov, kde stojí Dům U Zlatého úsvitu a kam zcela jistě přijde i kouzelník.


Třetí sváteční den
vás probudí Zimní víla, která k získání lásky knížete Jana musí překonat mnoho nástrah své zlé macechy. Mnohem veseleji bude v Království z nudlí, kde si princ Vladimír prohodí roli s kuchařem Jankem, aby se vyhnul ženění. A sváteční pohádková nadílka skončí zvoláním: Obušku, z pytle ven!

VÁNOČNÍ PŘÍBĚHY - psi, sloni a zázraky

V americkém filmu Dvanáct vánočních pejsků odjíždí dvanáctiletá Emma ke své tetě, kam za ní má nejpozději do Vánoc přijet i tatínek. Do té doby ale Emmu čeká nesnadný úkol – zachránit všechny psy ve městě. Určitě se jí to povede, protože kdy jindy než Štědrý den by se měly dít zázraky… a stanou se minimálně ještě dva: v americkém Dárku z lásky a v kanadském Vyzdobeném sále.

Vánoční přání Richieho Riche připomene, že je o Vánocích třeba dávat si pozor na přání, malá televizní komedie s Jiřinou Bohdalovou Čepice, že to samé platí i o překvapení, a animovaný film Barbar a Vánoce prozradí, jak mohou vypadat svátky jedné sloní rodinky.

OSTATNÍ - Sting, zvyky a poselství

Především druhý program České televize nabízí i jiný sváteční pohled na Vánoce než jen pohádkový a filmový. Své pořady zde najdou ti, kteří se chtějí dozvědět něco o vánočních zvycích; ti, kteří chtějí zavzpomínat; ti, kteří nezapomínají na křesťanskou tradici Vánoc a i ti, kteří koledy stejně rádi zpívají, jako poslouchají. Pro ně je určen například dvoudílný italský film Svatá rodina, vánoční poselství a požehnání papeže Benedikta XVI. nebo Česká mše vánoční v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

0Kateřina Fričová, ředitelka programu ČT: Vánoce neznamenají jen dárky a kapra, ale nesou v sobě i širší duchovní rozměr, který ve své sváteční programové nabídce televize veřejné služby připomíná. Tradičně připravila i čtyři původní pohádky určené nejen dětem, ale celým rodinám.

Více o vánočním programu ČT, včetně časů jednotlivých pořadů, najdete v příloze.

Veronika Freimannová a Pavel Rímský v pohádce Království z nudlí
Veronika Freimannová a Pavel Rímský v pohádce Království z nudlí
Více fotek
  • Veronika Freimannová a Pavel Rímský v pohádce Království z nudlí zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1323/132262.jpg
  • Dvanáct vánočních pejsků zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1323/132261.jpg
  • Vánoční tabule autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1319/131853.jpg