Hledaný obraz Raffaela – autor známý, majitel neznámý

Praha – Dosud jediný český obraz připisovaný slavnému renesančnímu malíři Raffaelovi má zřejmě nového majitele v zahraničí. Právník podnikatele Jaroslava Hřebíčka, který malbu s názvem Madona s dítětem před 16 lety údajně vyvezl nelegálně, totiž vzkázal, že Hřebíček již majitelem není. Informaci přinesly Hospodářské noviny (HN). Ministerstvo kultury přitom opakovaně hledalo způsob, jak do Česka vrátit 500 let starý obraz, který byl navíc prohlášen za kulturní památku. Kdo se stal novým majitelem obrazu, zatím není známo. Raffaelův obraz měl být již dříve uložen v Curychu - v trezoru firmy Welti-Furrer, která se zabývá úschovou předmětů. Nikdo ale neví, kde se nyní obraz ve skutečnosti nachází.

Advokát Daniel Honzík listu potvrdil, že Hřebíček již není vlastníkem Raffaelovy malby. Jméno nového majitele však odmítá uvést. „Současný vlastník varuje ministerstvo kultury, aby dále neprohlašovalo, že obraz byl vyvezen bez povolení, jinak by mohl Českou republiku žalovat,“ uvedl Honzík. List uvádí, že zveřejnění informace, že ministerstvo usiluje o navrácení obrazu, snižuje šanci na jeho prodej. Pro nového vlastníka totiž vzniká riziko, že dílo bude muset v budoucnu vrátit.

Podle HN není pravděpodobné, že by obraz koupil zahraniční sběratel nebo galerie. Vzácné dílo se zřejmě stalo majetkem některé z obchodních společností, protože jeho vlastnictví bylo nákladnou záležitostí. „Od poloviny devadesátých let byly do obrazu investovány řádově statisíce eur,“ řekl listu člověk z Hřebíčkova okolí. Bylo nutné zaplatit za restaurátorské práce, vypracování znaleckých posudků od předních odborníků i za uskladnění.

Ministerstvo neúspěšně podalo trestní oznámení

O osud obrazu ze 16. století, který se do země dostal ve 30. letech 20. století a od té doby vystřídal několik majitelů, se v posledních letech několikrát zajímala policie. Ministerstvo dokonce na majitele podalo trestní oznámení. Prohlášení díla za kulturní památku totiž mimo jiné znamená, že vlastník nesmí předmět vyvézt z Česka bez povolení. Vyšetřování ale skončilo bez úspěchu. Ministerstvo kultury zvažuje, že by se opět pokusilo o návrat díla, konkrétnější plán ale zatím neexistuje.