Vánoce v Českých centrech: Od Ryby po Popelku

Řím - V 21 zemích tří kontinentů působí prostřednictvím 24 poboček Česká centra, jejichž programem je mimo jiné příbližit v zahraničí českou kulturu a tradice. Mnohá z nich proto připravila v adventním čase akce, které místním více představí české Vánoce - od pečení cukroví přes koledy až po betlémy. Mimořádnou událostí je například expozice 60 českých betlémů na XIV. mezinárodní výstavě tohoto umění v italském městě Giffoni Valle Piana.

České mechanické betlémy má doma i papež

„Je to poprvé v historii přehlídky, kdy byl jeden stát požádán o vystavení svých exponátů dvakrát - české betlémy si tuto poctu vysloužily neobyčejným úspěchem i v loňském roce,“ komentoval to ředitel Českého centra v Římě Miroslav Hirsch. Českou betlémářskou tradicí se chlubí i České centrum Brusel, které pořádá výstavu betlémů, a Buenos Aires, kde se bude promítat film o jejich výrobě.

Filmový dokument divákům přibližuje mimo jiné čtyři největší české mechanické betlémy - z Jilemnice, Třebechovic pod Orebem, Jindřichova Hradce a Sušice. Snímek na DVD si mohou pustit také ve Vatikánu, protože byl předán papeži Benediktu XVI.

Vánoční pop a cukroví

Součástí prosincového programu jsou také vánoční koncerty. Například Dagmar Pecková vystoupí v jednom z krásných bruselských kostelů - Notre Dame du Sablon. Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby si mohou posluchači vychutnat v Drážďanech a Vídni.

Méně tradičně si Vánoce užijí milovníci hudby v Českém centru Sofie: abiturienti Nové bulharské univerzity připravili koncert na téma vánoční pop a jazz. Komu nestačí poslech, může se sám připojit ke zpěvu skladeb Adama Michny z Otradovic i lidových koled během celodenního workshopu pro amatérské zpěváky, pořádaného Českým centrem v Haagu.

V Českém centru v Berlíně mohou Němci poznat české Vánoce přes kuchyň. Při pečení vánočního cukroví si mohou nejen vyměnit recepty, ale také poslechnout koledy a ochutnat punč. Nechybí ani pohádka Tři oříšky pro Popelku, která k českým televizním Vánocům neodmyslitelně patří. Nedávno byla po 35 letech znovu uvedena do německých kin. Připomene se také v rámci výstavy originálních kostýmů z česko-německých koprodukčních pohádek, která bude součástí filmového festivalu Berlinale 2010.