Slavné vily Plzeňského kraje poprvé pohromadě

Plzeň - Po několikaleté práci se podařilo historikům a památkářům zmapovat slavné a zajímavé vily v Plzeňském kraji. Snažili se zachytit nejen domy, ale i jednotlivé příběhy jejich majitelů, architektů a stavebníků. Soubor více než 50 nejvýznamnějších vil z 18 měst a obcí regionu přiblíží až do konce února výstava v Západočeském muzeu v Plzni. K tématu vychází i samostatná publikace.

„Plzeňský kraj byl dosud vnímaný jako bílé místo na mapě, publikací k moderní architektuře regionu je velmi málo. Kniha i expozice ukáže, co tu máme a jak je to významné,“ řekl spoluautor knihy Pavel Domanický.

Na výstavě i v knize je zachyceno 53 vil z 18 měst a obcí Plzeňského kraje. Nejvíce zmapovaných objektů stojí v Plzni, a to kolem 30. Na rohu Klatovské a Tylovy ulice je to například dům Emila a Hermíny Škodových, který dala postavit budoucí Škodova tchýně v roce 1866. Autorem projektu byl vídeňský architekt Moritz Hinträger, rodák z Křimic u Plzně.

Zachycena je také třeba vila obchodníka Jana Kleissla, jenž pocházel z tyrolské rodiny. Kleissl byl českým vlastencem, aktivním členem mnoha kulturních spolků. V roce 1870 založil na svém pozemku pod Lochotínem kolonii řadových domků pro dělníky. Vila se nachází v Kleisslově ulici číslo čtyři a je nemovitou kulturní památkou. Areál kolonie byl v minulosti zčásti demolován kvůli stavbě silnice, zbylé objekty byly přestavovány.

K domům se často pojí zajímavé příběhy. Například k vile lékaře v Boru u Tachova, na kterou před časem upozornil David Vávra v pořadu Šumná města. Údajně existuje materiál, podle něhož se majitel vily za druhé světové války nechvalně proslavil v německé armádě a prý také dělal potraty. „Říkalo se, že z každé cihly v domě brečí mrtvé dítě,“ uvedl Michal Runa, jenž mapuje slavné vily Karlovarského kraje.

Slavné vily už mají zmapovány i ostatní kraje republiky. Projekt, jehož autorem je Oldřich Janota, vznikl před pěti lety. „Začalo to slavnými pražskými vilami, nyní už chybí jen Karlovarský a Středočeský kraj,“ řekl. Každou publikaci doprovází výstava, autoři projektu nyní připravují i materiály k tématu slavné vily zemí Visegrádu.

Slavné vily Plzeňského kraje
Zdroj: Západočeské muzeum v Plzni