Ze zámku Lysice si odnesete hraběcí recept na kapra

Blanensko – Na první svátek vánoční a na poslední den v roce připravil zámek Lysice pro návštěvníky netradiční vánoční prohlídky. Rozloučí se tak s veřejností před definitivním uzavřením na zimní sezonu. Ti, kteří zavítají do vánočně vyzdobeného zámku, si budou moci prohlédnout kromě interiéru i zámeckou zahradu, kde jejich případné dotazy zodpoví zahradník, anebo porovnat své štědrovečerní menu s recepty hraběcí rodiny Dubských, kterým lysický zámek patřil v 19. století.

Zdroj: www.zameklysice.cz Autor: Jaroslav Horák

„V zámeckých knihovnách jsme našli originální kuchařské knihy, které vlastnily přímo místní hraběnky. Návštěvníci se tak dozvědí, co tehdy panstvo na Vánoce jedlo. Domů si také mohou odnést recept na kapra v černé omáčce,“ potvrdila kastelánka Martina Rudolfová. A doplnila trasu prohlídky: "Provádět budeme historickým patrem, kde jsou knihovny, velký salon s vánočním stromečkem, zámecká kaple, v níž děti uvidí malé Jezulátko, a také dámský salon a dámské apartmány.

„Pozvala bych návštěvníky především na ojedinělou kolonádu a na bohaté interiéry, které zde mohou vidět navíc ještě i s krásnou vánoční výzdobou,“ připojila se k pozvánce na sváteční prohlídku zámku i ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková. Lysický zámek je mimochodem jedním z více než sta objektů, které jsou zahrnuty v knize vydané NPÚ. Poprvé obsahuje ucelený soubor hradů, zámků a ostatních památek, které má památkový ústav ve své správě.

Video Rozhovor s Naděždou Goryczkovou a Zdeňkem Novákem
video

Rozhovor s Naděždou Goryczkovou a Zdeňkem Novákem

V renesančním salónku bude v době prohlídek také zpřístupněna výstava Andělé minulých století. „Naším záměrem je připomenout, že Vánoce, křesťanské svátky, jsou spojeny s anděly jako s nehmotnými bytostmi, které ovšem byly ve výtvarném umění po mnoho století zpodobňovány. Na výstavě uvidíme polychromované barokní dřevořezby andělů, ale i olejomalby a grafické listy,“ popsala expozici Martina Rudolfová.

Zámek Lysice
Zámek Lysice