Z písecké Sladovny je na čas ladovna

Písek - V písecké Sladovně začala další ze série výstav známých českých autorů. Tentokrát mohou až do konce ledna návštěvníci obdivovat více než sedm desítek obrazů a ilustrací z dílny karikaturisty, knižního ilustrátora, malíře i spisovatele Josefa Lady. Výstava je doplněná o kresby žáků základních a středních škol, kteří se nechali malířovým rukopisem inspirovat a zúčastnili se Sladovnou pořádané soutěže.

Kocour Mikeš, kmotra liška, hastrmani, hospodské pranice a nebo ilustrace knihy Jaroslava Haška Dobrý voják Švejk. Ladův nezaměnitelný rukopis zná snad každý. „On byl ten, který dokázal vystihnout náladu, poezii i roční období,“ hodnotí Ladův styl ředitel Centra ilustrace Jiří Hladký. Ještě v padesátých letech někteří kritici hovořili v souvislosti s Ladovým dílem o kýči. Dnes patří ojedinělostí svého malířského rukopisu mezi špičky evropského moderního umění.

Sladovna Písek u příležitosti výstavy vyhlásila soutěž pro děti, jejímž obsahem byla inspirace jeho dílem. Výsledná dílka se začlenila mezi originální exponáty oblíbeného českého malíře. Vzniklo více než čtyři sta kreseb a ty nejvydařenější jsou od originálu téměř k nepoznání. „Je až zarážející, jak je jejich technika dobrá,“ neskrývá své uznání Jiří Hladký.

Švejk
Švejk