Lidé jezdí objevovat Menšíka do Ivančic

Ivančice (Brněnsko) - Zájem veřejnosti o Vladimíra Menšíka, výjimečného filmového herce a stálici televizních Silvestrů, neupadá ani více než 20 let po jeho smrti. Životopisnou expozici v rodných Ivančicích na Brněnsku si letos prohlédlo pět a půl tisíce lidí, což je více než v minulých letech. Na návštěvníky čeká v prostorách radnice velké množství fotografií, hercovo oblečení a osobní potřeby nebo třeba sádrový odlitek jeho hlavy ze seriálu Létající Čestmír. Dočkají se i překvapení ohledně Menšíkova křestního jména.

Do vitrín muzejníci umístili například Menšíkovy brýle, diář s hereckými i konferenciérskými povinnostmi a inhalátor, který herci pomáhal zvládat těžké astma. Zajímavostí je oblek, v němž se Menšík dvakrát ženil a později jej zapůjčil kolegovi Lubomíru Kostelkovi. Ten si oděv nechal upravit na svou postavu a krejčí odvedl tak důkladnou práci, že si mohutnější Menšík šaty již nikdy neoblékl.

Při procházce dvěma místnostmi návštěvníky kromě řady fotografií zaujme například sádrový odlitek Menšíkovy hlavy. Štukatér Vojtěch Hloušek jej pořídil při práci na seriálu Létající Čestmír. V dopise adresovaném ivančickému muzeu Hloušek uvedl, že maskéři bývali z Menšíka nešťastní, neboť jim neustále rozesmíval herce. „Ostatní herci měli třeba dobové vousy, a jak se smáli, tak jim je museli maskéři opravovat, protože se jim neustále odlepovaly,“ vzpomínal pamětník.

Pozorní návštěvníci odejdou s překvapivým zjištěním - Menšík se původně jmenoval Vladislav. O původním křestním jménu vypovídá například vysvědčení z páté třídy. Nad jedničkami z mravů i z náboženství stojí jméno Vladislav Menšík.

Expozici v Ivančicích otevřeli před deseti lety k hercovým nedožitým 70. narozeninám. Výstava o jeho životě dlouhodobě láká více lidí než expozice o dalším ivančickém rodákovi, slavném malíři Alfonsi Muchovi, kterou lidé najdou ve stejné budově. Více informací zde.

Jeden z nejpopulárnějších českých herců se narodil 9. října 1929 v domku v ivančické Rybářské ulici. Po krátké divadelní kariéře zakotvil ve filmovém studiu na Barrandově, kde vytvořil více než sto dvacet rolí. Mnohé z nich se natrvalo zapsaly do srdcí diváků díky strhujícímu hereckému projevu a osobitému humoru. Okouzloval svým přirozeným bavičstvím, ale vynikal i ve vážných rolích. Zemřel v květnu 1988 v brněnské nemocnici.

Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích
Zdroj: Město Ivančice
Autor: jan Sucharda